Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Dobromił, który z martwych powstał: dla Boga nie ma trudnych dróg

Dobromił, który z martwych powstał: dla Boga nie ma trudnych dróg Fot. Tomasz Iwański
Jolanta Tęcza-Ćwierz

„Pani w szkole wołała, że skończę jak mama, z butelką w bramach, za raną rana. Że ojciec jest pijakiem, więc jego syn to zero. Afera za aferą” - śpiewa raper Dobromir „Mak” Makowski. Przed laty był na dnie. Dziś jest ojcem trójki dzieci i uczy młodzież, jak nie popaść w uzależnienia. Nam opowiada swoją historię.

Już jako dziecko nosiłem w sobie poczucie ogromnej tęsknoty za domem, w którym nie byłoby strachu, awantur ani bijatyk.

Takiego domu nie miałem. Może dlatego świadomie uciekam od wspomnień z dzieciństwa? Kiedy miałem pół roku, razem z bratem Radkiem trafiłem do domu dziecka. Moi rodzice wdali się w awanturę z milicjantem. Tata go uderzył i poszedł za to do więzienia na trzy lata. Mama także trafiła za kratki na półtora roku.

Rodzice

Tata był fantastycznym gościem, miał temperament wojownika i prawdziwego mężczyzny, ale nasilały się jego problemy ze wzrokiem. Nie umiał sobie z tym poradzić, dlatego coraz więcej pił.

Mama nas zostawiła. Podświadomie szukałem domu, do którego mógłbym wejść z poczuciem radości, bezpieczeństwa. Czasem tak się zdarzało. Mogłem obserwować tatę, jak rąbie drewno, pali w piecu, spędza z nami czas. Wtedy było super, ale to tylko epizody. Częściej była nienawiść, agresja, złość...

Czy ktokolwiek mnie bronił? Babcia. Ona wiedziała o naszych rodzinnych dramatach. Kiedy tata bił mnie i brata, przychodziła do nas i próbowała pomóc. Zabierała nas do siebie, robiła nam kaszę mannę i pytała, czy tatuś nas pobił. Nikt więcej się o nas nie troszczył. Nauczyciele nie chcieli rozpoznawać problemów w naszej rodzinie. Nie mieli zwykłej empatii, która pozwoliłaby im zrozumieć, że źle się dzieje.

Dramatem była też zmowa milczenia: lepiej się nie wychylać, nie angażować. Nasza rodzina padła tego ofiarą. Zwłaszcza że tata potrafił wytłumaczyć się przed gronem pedagogicznym, kiedy mówiliśmy, że nas pobił. Twierdził, że wymierzane przez niego kary mają na celu nasze wychowanie.

Byliśmy jak w zamkniętym kręgu, bo nauczyciele wcale nie byli lepsi. W szkole podstawowej na świetlicy pani biła mnie w głowę lub w plecy i mówiła, że jestem nikim. Zacząłem nienawidzić dorosłych, chociaż wtedy nie umiałem nazwać tych emocji.

Miałem 12 lat, gdy pierwszy raz uciekłem z domu.

W dalszej części tekstu przeczytasz: 

 • Jak to jest czuć paraliżujący strach? 
 • Jak to jest "być na dnie"?
 • I jak się z tego podnieść? 
Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.