Dobre, bo nasze. Smaki kujawskiego dziedzictwa
To sposób na promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych z miejscowych surowców.
Powiększa się liczba podmiotów, które mają prawo posługiwać się certyfikatem i znakiem regionalnej sieci Dziedzictwo Kulinarne - Kujawy i Pomorza. Wśród nich są firmy z Kujaw i Pałuk.
Od 2012 r. nasze województwo - jako region członkowski - należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Celem jest wspomaganie rozwoju turystyki i przedsiębiorczości, poprzez promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych z miejscowych surowców rolnych.
Członkami kujawsko-pomorskiej sieci są małe i średnie firmy branży rolno-spożywczej - producenci i dystrybutorzy żywności, w tym gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa rybackie, restauracje i inne punkty gastronomiczne oraz sprzedawcy hurtowi i detaliczni. Ich produkty żywnościowe i potrawy, oznaczone charakterystycznym logo (czapka kucharska tzw. budyniówka z nożem i widelcem na błękitnym tle, wraz z opisem: Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze) wyróżniają się najwyższą jakością. To żywność wytworzona z surowców pochodzących z regionu Kujaw i Pomorza, z zastosowaniem tradycyjnych receptur i metod.
Lista członków sieci sukcesywnie się powiększa. Obecnie jest ich 42. W tym elitarnym gronie są również przedstawiciele Kujaw i Pałuk, klasyfikowani w kategorii producentów i przetwórców artykułów rolno-spożywczych:
- masarnia Władysławowo sp.j. we Władysławowie (gm. Łabiszyn) - producent smakowitych wędlin i wędzonek,
- instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej (gm. Janikowo) - placówka naukowa, w której wyhodowano Gęś Białą Kołudzką,
- fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki w Kruszwicy,
- firma Inpol Gronikowscy w Inowrocławiu - której znakiem rozpoznawczym są znakomite cukierki - krówki. Certyfikat sieci jest dla nich nie tylko powodem do satysfakcji, ale też znaczącym atutem promocyjnym.
Osoby lub firmy zainteresowane członkostwem w sieci Dziedzictwo Kulinarne - Kujawy i Pomorze powinny złożyć wniosek w departamencie rolnictwa urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Kontakt z Klaudią Otrębą, nr tel. 56 663-530-770, email:k.otreba@kujawsko-pomorskie.pl.