Do wojska marsz! Jak dziennikarka "Nowin" na jeden dzień została żołnierzem

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Iskierka
Kinga Dereniowska

Do wojska marsz! Jak dziennikarka "Nowin" na jeden dzień została żołnierzem

Kinga Dereniowska

44 ochotników. Kobiety, mężczyźni w różnym wieku. W sobotę rano stajemy w progach koszar 16 Batalionu Saperów w Nisku, by na ten jeden dzień stać się żołnierzami. Organizowana przez MON akcja „Wojskowe Wyzwanie” ma zachęcać do wstępowania w szeregi polskiej armii.

Plac, na którym gromadzimy się, wygląda jak ogromne boisko sportowe. Jest duszno, ale chmury dają nieco ochrony przed słońcem. Jednostka pięknie się prezentuje. Podziwiamy perfekcyjnie umyte samochody, czołgi, wojskowy sprzęt. Słyszę, jak chłopaki złośliwie komentują, spoglądając na ogromne działo: Z takim to na teściową!

Trochę żałuję, że nie dostajemy mundurów. Ochotnicy stają w szeregu obok żołnierzy. Po powitaniu przez ppłka Grzegorza Grobla, dowódcę 16 Batalionu Saperów w Nisku, Ewę Leniart, wojewodę podkarpackiego oraz płka Dariusza Słotę, dowódcę 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zostajemy podzieleni na cztery grupy i ruszamy na ćwiczenia.

Pytam młodego chłopaka, dlaczego zdecydował się wolną sobotę spędzić na ćwiczeniach w jednostce wojskowej.

- Była taka okazja, więc jestem. Chce zobaczyć, jak to wygląda

- zdradza Daniel.

Misja nr 1: musztra

Na asfaltowym placu czeka na nas dwóch żołnierzy-instruktorów. Stajemy w dwuszeregu od najwyższej osoby do najniższej. Najwyższy pan ma najgorzej. Cała grupa ma równać do niego. Jest takim naszym szefem. - O rany! - wzdycha zaskoczony swoją rolą. Ważna jest odległość, w jakiej stajemy od sąsiada.

Powinna być wielkości naszej dłoni. Musimy też zapamiętać, obok kogo stoimy, bo każda kolejna zbiórka ma wyglądać identyczne.

- Będąc w szyku, nie rozmawiamy bez pozwolenia. Słuchamy instruktorów. Zaczniemy od postawy zasadniczej swobodnej. Wykonujemy ją na komendę: „baczność” oraz „spocznij”

- przykazuje żołnierz.

Ciężar ciała spoczywa na dwóch nogach, pięty są złączone, palce w lekkim odstępie, kolana wyprostowane, tak samo tułów i klatka piersiowa. Ręce układamy wzdłuż tułowia, wyprostowane w łokciach.

- Palce złączone i proste. Nie żadna łódeczka! - zastrzega instruktor.

Środkowy palec wzdłuż szwu spodni. Broda lekko do góry, wzrok skierowany na wprost, usta zamknięte. Na komendę „spocznij” żołnierz wysuwa lewą nogę w lewo skos, ciało spoczywa na nodze prawej. W tej postawie odpoczywamy. Jak się zmęczymy, możemy zmienić nogi. Mamy też swobodę ruchu. Ale nie można rozmawiać - przestrzega żołnierz.

Podczas ćwiczeń problemy sprawia mi kciuk. Nie chce mnie słuchać i uparcie odstaje od pozostałych palców. A żołnierze w mig to wychwytują.

- Musztrę ćwiczy się wiele dni, zanim dojdzie się do perfekcji - pocieszają nas.

Teraz ćwiczymy krok defiladowy. Każdy popełnia inne błędy. Jedni nie ruszają nogami i rękami naprzemiennie, inni źle stawiają stopy, jeszcze inni za mało wymachują rękami. Żołnierze śmieją się, że po wyjściu na przepustkę od razu widać na ulicach, kto miał musztrę.

W dalszej części artykułu:

 • Jakie cechy powinien mieć kandydat na wojskowego?
 • Co najczęściej jada się w wojsku?
 • Musztra? To łatwe tylko w telewizji
 • Granaty, składanie karabinu i strzelanie
Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kinga Dereniowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.