Do Warszawy pojedzie pół tysiąca Lubuszan
O ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP rozmawiamy z prezesem Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożeną Manią.
Trwa ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP związana z reformą edukacji. Dlaczego?
Nie jesteśmy przeciwnikami zmian w edukacji, ale muszą przemawiać za nimi merytoryczne argumenty, trzeba na nie zabezpieczyć pieniądze. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie, a to wszystko wymaga czasu. Muszą go mieć samorządy, nauczyciele, a także uczniowie i rodzice. Mamy już listopad, a wciąż nie wiemy, jakie będą nowe obwody szkolne (czy to będzie 3 czy 2 km). A przecież samorządy muszą mieć czas na przygotowanie nowej sieci szkół, na modernizację sal, toalet, by dostosować je do młodszych uczniów itd. Wciąż nie ma podstaw programowych i podręczników. To wszystko powoduje, że reforma - naszym zdaniem - wywoła chaos, zniszczy dorobek polskich szkół i spowoduje zwolnienia w oświacie (ok. 30 tys. nauczycieli).Powodem protestu jest m.in.:
- demontaż systemu oświaty, polegający między innymi na wygaszaniu, a w konsekwencji likwidacji gimnazjów;
- zagrożenie utratą pracy wielotysięcznej grupy pracowników oświaty – pedagogicznych i niepedagogicznych;
- zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy;
- brak zwiększenia nakładów na oświatę, w tym podwyżek płac pracowników oświaty,
- Będzie pikieta przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe,
W Zielonej Górze pojawiły się plakaty...
Przygotowała je Fundacja „Nie dla chaosu w oświacie”, która jest oddolną inicjatywą rodziców. My się dołączyliśmy. Takich plakatów rozwiesiliśmy 50.
Związek napisał też list do dyrektorów gimnazjów. Po co?
Akcję zainicjował okręg dolnośląski ZNP. Postanowiliśmy dołączyć... Prosimy o napisanie o sukcesach szkoły, by pokazać, że nie jest ona taka zła, jak się chce nam wmówić. Przez 16 lat istnienia gimnazjów wiele się w nich zmieniło. Z każdym rokiem wyniki badań międzynarodowych były coraz lepsze. Dziś są to szkoły na wysokim, europejskim poziomie. Przygotujemy specjalne portfolio, które chcemy przekazać minister edukacji Annie Zalewskiej.
Ktoś już odpisał?
Mamy pierwsze odpowiedzi, np. z Gimnazjum nr 2 w Gubinie.
Jest też list do samorządów?
Nasi prezesi oddziałów ZNP spotykali się z wójtami, burmistrzami. Mamy stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa. Czytamy w nim, że samorządowcy akceptują sprawę sześciolatków, pozostałe zmiany nie. Zmian w trybie rewolucyjnym nie akceptują.
Słyszałem też o debacie...
Wysłaliśmy do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, której przewodzi Maciej Jankowski z „Solidarności”, pismo, by posiedzenie tej rady poświęcić reformie oświaty. Debata w tej sprawie odbędzie się 21 listopada. Chcemy spróbować odpowiedzieć na pytania, co reforma da uczniom i rodzicom, nauczycielom i samorządom? Ekspertem ZNP będzie wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.
Będzie też ogólnopolski protest w Warszawie?
Wcześniej 14-19 listopada wywiesimy flagi na budynkach oświatowych. A 19 listopada na placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 12.00 - 14.00 odbędzie się Ogólnopolska Manifestacja Pracowników Oświaty. Do udziału w niej, oprócz członków ZNP, zapraszamy wszystkich, którzy zgadzają się z naszymi postulatami i popierają nasz protest, a więc pracowników szkół i placówek, dyrektorów, rodziców, przedstawicieli organów prowadzących, organizacje samorządów. Z naszego województwa pojedzie 10 autokarów, czyli w manifestacji weźmie udział pół tysiąca Lubuszan.