Do ustawki trzeba dwojga. Kulisy kibolskiego półświatka

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Do ustawki trzeba dwojga. Kulisy kibolskiego półświatka

Andrzej Plęs

Piłka nożna to biznes. Kibolstwo przy niej to też biznes. Na ogół nielegalny. „Zgodami” między klubami nie rządzi sentyment, patriotyzm lokalny, położenie geograficzne i pozycja w tabeli ligowej, ale biznes. A lanie się kiboli po mordach podczas ustawek to tylko „otoczenie biznesowe”. Widowiskowe, ale mało znaczące.

Sobotnie mordobicie między kibolami Stali a Resovii na rzeszowskim Rynku było przekroczeniem granicy. Owszem, podczas derbów można spodziewać się, że obie grupy wezmą się za łby po wyjściu ze stadionu, ale to będzie spontan. Jeśli „ustawią się” na regularną bijatykę, to gdzieś w podgłogowskim lesie, z dala od ludzkich oczu, a przede wszystkim od policji. Ale żeby prać się na oczach gości w letnich ogródkach w centrum miasta wojewódzkiego, tuż obok ratusza, tego jeszcze nie było.

QUIZ - czy znasz zgody i kosy podkarpackich klubów?

- Czas i miejsce zadymy raczej wymierzone były w organa porządku publicznego - ocenia tę sytuację jeden z policjantów. - I obliczone na efekt propagandowy, bo potem na kibolskich forach będzie moc triumfalnych wpisów. A propaganda w tym środowisku ma ogromne znaczenie. Przed dwoma tygodniami w Mielcu policja dostała informację, że na stadion mają zostać wniesione materiały pirotechniczne. Do kontroli wchodzących na stadion wydelegowano kilka funkcjonariuszek. Ledwie paru kibiców wylegitymowano, a zrobił się taki popłoch, że jedna petarda się nie przemknęła. Ale potem na forach huczało, że policja do kontroli użyła „zmasowanych sił”, więc oni nie mogli kibicować.

A ustawka na Rynku? Są jak wirusy, uczą się. Wiedzą, że mecz obstawia ze czterystu naszych, po meczu ani drgną, ale przecież można zrobić dwuminutowy szoł wieczorem, kiedy pododdziały zwolniono po służbie. I nie o sport tu idzie, nawet nie o samo mordobicie, tylko raczej o interesy.

W dalszej części reportażu:

 • Kluby piłkarskie żyją z kibiców, nawet nie z biletów na mecze, a z gadżetów klubowych. Kibole stanowią zbrojne, choć kłopotliwe ramię klubów, ale też są motorem napędowym koniunktury.
 • Sojusze między klubowymi kibolami to wyższa polityka. A tą polityką - jak sądzi policja - rządzi kasa.
 • Władze w Polskim Związku Piłki Nożnej tracą cierpliwość (i wieloletnią tolerancję, wymuszoną finansowo) dla kibolskich wybryków, głównie tych stadionowych.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.