Do kajaków trzeba mieć rogi
Nasza ciężka praca w końcu została dostrzeżona - cieszy się Karolina Głażewska, trenerka G’Power. Jej zawodnicy są wysoko w Uwaga Talent.
Najwyższej z kajakarzy gorzowskiego klubu plasuje się Patryk Orczykowski, który zajmuje 3. miejsce w ogólnej klasyfikacji z 3.984 głosami na swoim koncie (stan na wczoraj na godz. 16). Jak przyznaje wielokrotny medalista mistrzostw Polski, ta bardzo dobra pozycja to efekt zaangażowania najbliższych.
- Nakłoniłem do głosowania całą rodzinę, nie tylko tę z Gorzowa, ale również i ze Strzelec Krajeńskich. Zachęciłem także moich znajomych do oddawania głosów - zaznacza uczeń Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie.
Jak podkreśla 16-latek, gdyby nie kajakarskie zawody obejrzane w telewizji, to może do tej pory trenowałby piłkę nożną w Stilonie. - Zobaczyłem, jak wyglądają kajakarze. Byli duzi i silni. Chciałem być tacy jak oni - podkreśla.
Kluczowy jest charakter
Natomiast najmłodsza z tego grona Martyna Zielińska została kajakarką za namową swojej koleżanki. Jak mówi jej trenerka Karolina Głażewska, Zielińska na odpowiednią osobowość do uprawiania tej dyscypliny sportowej. - Ma trudny charakter, ale taki jest niezbędny, by w kajakarstwie zajść na sam szczyt. A teraz, gdy jest w trakcie okresu dojrzewania, to rogi na głowie rosną jej dwa razy szybciej. Co mnie nie smuci - mówi Głażewska (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Sadalska), która sama wiele razy stawała na podium mistrzostw i reprezentowała kraj na igrzyskach olimpijskich w Atenach.
Im ciężej, tym lepiej
To odpowiednie nastawienie do treningów jest konieczne. Kajakarze zaczynają ćwiczenia o 7 rano, a kończą je, z przerwami na lekcje w szkole, przed 18. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym może to być szczególnie uciążliwe. - Nie są to łatwe warunki, panuje w nich ciemność, ale nie poddajemy się. Wszyscy zawodnicy są wyposażeni w sprzęt asekuracyjny, a wieczorami pływają ci najbardziej doświadczeni, mający najdłuższy staż. Kajakarstwo to trudna dyscyplina, ale im jest ciężej, tym ta satysfakcja jest większa - uważa trenerka, jednocześnie zachęcając młode osoby do podjęcia treningów.
Pozostał lekki niedosyt
Ten mijający sezon dla gorzowskiego klubu nie był w pełni udany.
- Odczuwamy lekki niedosyt. Mimo wielu sukcesów na arenie krajowej nie udało nam się w tym roku wywalczyć medalu mistrzostw świata czy Europy. Tyle że ze 121 medali w 2015 roku nasi zawodnicy wywalczyli aż 26 w mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych. Dziesięć złotych, osiem srebrnych i siedem brązowych - mówi wiceprezes G’Powera Marek Bohdziun.
Każdy ze startujących w naszym plebiscycie odniósł w tym roku mniejszy lub większy sukces. Wojciech Chrząszcz (talenty.19) i Przemysław Korsak (talenty.17), którzy aktualnie przebywają na zgrupowaniu kadry narodowej juniorów we włoskiej Sabaudii to m. in. mistrzowie Polski w maratonie kajakowym. Wspomniani już Orczy-kowski (talenty.22) i Zielińska (talenty.20), jak również Przemysław Salamon (talenty.18) oraz Adrian Zychowicz (talenty.21) także byli w pierwszej trójce w kraju.
Żeby na nich zagłosować, należy wysłać SMS_na numer 72355 o odpowiedniej treści (np. talenty.22). Za wiadomość zapłacimy 2,46 zł z VAT.