Dynastie. Historycy wciąż dyskutują nad pochodzeniem Piastów. Niektórzy badacze uważają, że ród ten przybył na ziemie polskie z Wielkich Moraw lub Skandynawii. Być może Mieszko nosił pierwotnie normańskie imię. W kilku momentach dzieje dynastii mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Czy z korzyścią dla Polski?
Wydawać by się mogło, że o Piastach wiemy już wszystko. Przez kilka wieków dziesiątki historyków zdążyło przeanalizować i opisać każdy aspekt piastowskiej historii. Wszystkie źródła zostały wszechstronnie zbadane i zinterpretowane, a wszystkie hipotezy zweryfikowane. Wcale częste są głosy, że nic nowego nie da się wymyślić i skazani jesteśmy na to, co dotąd udało się ustalić.
Tymczasem badacze nie rezygnują z poszukiwania nowych rozwiązań, wysuwania nowych pomysłów, koncepcji i interpretacji. Przykładem mogą być coraz to nowe hipotezy na temat pochodzenia Piastów. Przyjęte powszechnie założenie, że byli jednym ze słowiańskich rodów, który przez lata budował swoją pozycję, a wreszcie przejął władzę nad pozostałymi wspólnotami i stworzył państwo, poddawane jest w wątpliwość.
Mieszko był wikingiem?
Niedawno prof. Przemysław Urbańczyk wysunął śmiałą hipotezę, że Piastowie byli potomkami arystokracji wielkomorawskiej. Od dawna natomiast funkcjonuje teoria o normańskim pochodzeniu Piastów. Skłania się ku niej Sławomir Leśniewski, autor książki „Drapieżny ród Piastów”.
W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, skąd mogą pochodzić Piastowie i jak mogła potoczyć się ich historia.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień