Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dlaczego szóstoklasista popełnił samobójstwo?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Iga Michalec

Dlaczego szóstoklasista popełnił samobójstwo?

Iga Michalec

Prokurator bada, czy ktoś wpłynął na decyzję 13-letniego Mateusza o odebraniu sobie życia. To szok dla rodziny, nauczycieli, kolegów. Ciało chłopca, najmłodszego z trojga rodzeństwa, znaleziono w piątkowy wieczór.

Prokuratura Rejonowa w Limanowej wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 13-letniego Mateusza. W Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ w Krakowie przeprowadzona zostanie sekcja zwłok dziecka.

Ciało chłopca, najmłodszego z trojga rodzeństwa, znaleziono w piątkowy wieczór na poddaszu w niezamieszkałym budynku pod Limanową.

- Wstępnie przyjęliśmy, że trzynastolatek targnął się na swoje życie - powiedział Mirosław Kazana, prokurator rejonowy w Limanowej.

Z informacji, jakie udało się nam pozyskać, wynika, że w rodzinie chłopca nie było przemocy i nadużywania alkoholu.

Śledczy będą wyjaśniać okoliczności i przyczyny tragedii do jakiej doszło w podlimanowskiej miejscowości. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie namowy lub udzielenia pomocy przy targnięciu się na własne życie.

Mieszkańcy wsi są wstrząśnięci tragedią. Sołtys Andrzej Kroczek mówi nam, że dla rodziców i rodziny chłopca jest to niewyobrażalny dramat.

- W piątek wieczorem słyszałem, jak na sygnale do przysiółka, w którym mieszkał chłopiec, jedzie karetka pogotowia ratunkowego. Sądziłem, że zachorowała jego babcia, która przychodziła do mnie płacić podatki. O śmierci chłopca dowiedziałem się na drugi dzień. Mój wnuk chodził z nim do klasy - mówi poruszony.

Zdzisława Czaja: W szkole nie mieliśmy żadnych problemów z Mateuszem

Mateusz był najmłodszym z trzech braci. Był lubianym i spokojnym chłopcem. Chodził do szóstej klasy miejscowej szkoły podstawowej.

- Jesteśmy zszokowani - mówi Zdzisława Czaja, dyrektorka szkoły Mateusza. - To był bardzo sympatyczny, uśmiechnięty uczeń. Nie było z nim żadnych problemów wychowawczych. Nie miał problemów z nauką. Nie zauważyliśmy też w zachowaniu Mateusza niczego niepokojącego. Jego śmierć to straszna tragedia dla bliskich. Serdecznie im współczujemy - mówi pani dyrektor.

Teresa Wojtas-Kieljan, psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu:

- Dzieci mogą mieć przeświadczenie, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Zdarza się, że nie mogą, bądź nie chcą, zwrócić się z problemem do rodziców i, nie widząc możliwości rozwiązania sytuacji, szukają ucieczki w samobójstwo - mówi psycholog.

Wczoraj z uczniami i nauczycielami rozmawiali psychologowie i pedagog szkolny. Specjaliści starali się pomóc im uporać z tragiczną informacją.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Nowin.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Nowin
  • codzienne e-wydanie Nowin
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Iga Michalec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.