Deweloper chciał kupować, a lokatorzy chcieli mieszkać

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska

Deweloper chciał kupować, a lokatorzy chcieli mieszkać

Agnieszka Świderska

Deweloper Zenon Paprocki miał ambitne plany związane ze Śródmiejską 22 w Pile. Mieszkańcy kamienicy bali się, że ich realizacja oznacza dla nich przymusową wyprowadzkę

Z jednej strony mieszkańcy, z drugiej deweloper. W środku miasto i należąca do niego kamienica przy ulicy Śródmiejskiej 22, która stała się obiektem pożądania. Mieszkańcy i najemcy, którzy są tam od kilkudziesięciu lat, mówią, że to najlepszy adres w mieście. I nie chcą innego, chociaż sama kamienica nie różni się standardem od innych komunalnych budynków w mieście i z pewnością przydałby się jej remont.

Krystyna Chojka mieszka w kamienicy od 1963 roku. Kiedy miasto ruszyło ze sprzedażą mieszkań komunalnych też postanowiła wykupić swoje. Odpowiedź z miasta ją zmroziła.

- Napisali, że sprzedaż została wstrzymana, a ja mam rozmawiać z inwestorem, który chce wykupić i wyremontować kamienicę

- mówi Krystyna Chojka.

Tajemnicą poliszynela było nazwisko inwestora - Zenon Paprocki. Należy do niego sąsiednia kamienica, a pod numerem 22 ma już jedno mieszkanie.

- Przed wojną obie kamienice stanowiły całość i tylko wyremontowanie ich jako całości miało sens ekonomiczny i estetyczny - mówi Zenon Paprocki. - Dlatego chciałem wykupić tę kamienicę. Żeby ją odrestaurować w nowoczesnym stylu i zostawić po sobie ślad. Taki ślad na 300 lat. Nie chodziło mi o szybkie pieniądze, bo szybkie pieniądze robię na czymś innym. Nie muszę kupować kamienicy, żeby zarobić.

Niedoszły inwestor zapewnia, że żadnemu z lokatorów i najemców nie stałaby się krzywda.

Im jednak wizja sprzedania przez miasto kamienicy razem z nimi - a ta wieść rozeszła się lotem błyskawicy - spędzała sen z powiek.

W pozostałej częśći artykułu przeczytasz:

  • jakie plany miał deweloper?
  • co zrobiło miasto?
  • czy mieszkańcy będą mogli skorzystać z bonifikaty?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Świderska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.