Deputaty węglowe: 240 tys. górników emerytów dostanie po 10 tys. zł

Czytaj dalej
Fot. brak
Kamila Rożnowska

Deputaty węglowe: 240 tys. górników emerytów dostanie po 10 tys. zł

Kamila Rożnowska

Deputat węglowy. Miał być wybór, ale wyboru nie ma. Kto dostanie rekompensatę za zrzeczenie się deputatu? W czwartek, 12 października Sejm uchwalił ustawę o rekompensacie za deputat węglowy. Musi ją jeszcze uchwalić Senat. I będzie czekać na podpis prezydenta.

Od ponad półtora roku o ustawach, porządkujących kwestię deputatu węglowego dla emerytów i rencistów górniczych, mówiło się wiele. Ustawach, bo projekty były i są dwa - jeden obywatelski, nad którym prace stanęły po pierwszym czytaniu w czerwcu 2016 roku, i rządowy, który procedowany właśnie jest w Sejmie.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę.

Czy ustawa o rekompensatach za zrzeczenie się deputatów powinna obowiązywać?

Zresztą - już jest wpisany do porządku obrad Senatu, który zbierze się 18 października. Choć jeszcze do procedowanej wersji projektu o deputacie węglowym mogą zostać wprowadzone poprawki, oto kilka najważniejszych kwestii w nim zawartych.

[lista]
[*]1. Rządowy projekt ustawy zakłada, że emeryci i renciści górniczy, którym deputat węglowy został odebrany, będą mogli się ubiegać o 10 tys. złotych („na rękę”) rekompensaty za utracone prawo do tego świadczenia. Ale przyjęcie tej rekompensaty będzie również wiązało się z tym, że nie będzie można w przyszłości zgłaszać żadnych roszczeń związanych z jego przywróceniem. Ponadto o rekompensatę będą mogły ubiegać się także wdowy i sieroty po pracownikach kopalń, otrzymujące rentę rodzinną po zmarłym. W tym przypadku 10 tys. zł zostanie podzielone proporcjonalnie pomiędzy uprawnionych po byłym pracowniku. W sumie ustawa ma objąć ponad 235 tys. osób, a szacowany koszt wydatków z budżetu państwa to ponad 2,35 miliarda złotych.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamila Rożnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.