Deficytowe leki wyprowadzane za granicę? Tropy prowadzą także do Torunia

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
wap

Deficytowe leki wyprowadzane za granicę? Tropy prowadzą także do Torunia

wap

Śledczy wzięli pod lupę grupę przestępczą mającą zajmować się nielegalnym wyprowadzeniem deficytowych leków za granicę. Postępowanie prowadzone jest na Wybrzeżu, ale trop prowadzi również do Torunia.

Śledztwem zajmuje się kilka instytucji. Oprócz policji z Gdańska również funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Gdyni, prokuratura i Główny Inspektorat Farmaceutyczny i nadzór finansowy.

Kilka dni temu 130 funkcjonariuszy tych służb przeszukało kilkadziesiąt miejsc w Trójmieście, jego okolicach oraz w Toruniu. Służby celno-skarbowe z północy Polski i Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie, nie chcą jednak - dla dobra śledztwa – informować, kto z Torunia jest zamieszany w sprzedaż leków za granicę.

- Podjęte w sprawie czynności pozwoliły na ustalenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej, która według ustaleń śledczych działała od stycznia 2017 do lipca 2018 roku – tłumaczy Maciej Załęski rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Według naszych informacji może natomiast chodzić o jakieś apteki lub hurtownie, ponieważ to one odgrywają główną rolę w tak zwanym odwróconym łańcuchu dystrybucji leków, którym mieli zajmować się – według prokuratury - członkowie tej grupy. Polega on na tym, że medykamenty zamiast do polskich pacjentów, trafiały do sieci eksportujących je za granicę.

Jak to było możliwe skoro zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, natomiast żadne hurtownie nie mogą zaopatrywać się w aptekach?

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
wap

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.