Dbaj o czyste powietrze i skorzystaj z dotacji na wymianę starego pieca na nowy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Beata Terczyńska

Dbaj o czyste powietrze i skorzystaj z dotacji na wymianę starego pieca na nowy

Beata Terczyńska

Rozmowa z Adamem Skibą, prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Fot. ilustracyjna
Archiwum Adam Skiba, prezes zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie

Kto może skorzystać z krajowego programu „Czyste Powietrze”?
Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów PM10, PM2,5, benzopirenu i innych zanieczyszczeń do powietrza z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Mogą z niego zatem skorzystać osoby indywidualne - właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zaplanowali termomodernizację. Wnioskodawca może otrzymać dotację na: wymianę źródła ciepła starej generacji na ekologiczne, np. podłączenie do sieci ciepłowniczej, kotły gazowe kondensacyjne, olejowe, opalane paliwem stałym, spełniające wymogi ekoprojektu, pompy ciepła, materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego. Dalej na: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów, podłogi na gruncie, wymianę stolarki okiennej, zakup i montaż drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W formie pożyczki - na kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o budynki nowo budowane, dotacja obejmuje zakup i montaż źródła ciepła z przyłączami i wentylację z odzyskiem ciepła, a pożyczka - kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.

Jaka jest wielkość pomocy?
Uzależniona jest od średniego dochodu na członka gospodarstwa domowego. Pomoc w formie dotacji waha się od 90 do 15 proc. maksymalnych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, tj. od 47 700 do 7950 zł. Aby wnioskować o wsparcie z „Czystego Powietrza”, należy mieć uregulowane kwestie własnościowe do nieruchomości, w której będzie przeprowadzana kompleksowa termomodernizacja. Istotne jest właściwe określenie zakresu rzeczowego planowanych inwestycji, aby zapewnić maksymalną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Jakie jest zainteresowanie?
Nabór rozpoczął się 19 września 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2027. Złożono ponad 1500 wniosków o dofinansowanie, co daje nam 6. miejsce w Polsce. Podsumowując, zachęcam mieszkańców Podkarpacia do sięgania po wsparcie finansowe z tego Programu, tym bardziej że Sejmik naszego województwa podjął uchwałę antysmogową, w której określił terminy użytkowania kotłów węglowych niespełniających aktualnych wymogów.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.