Danuty Nawrockiej wielka artystyczna przygoda w Korei
Twórczość inowrocławskiej malarki Danuty Nawrockiej jest podziwiana w Korei Południowej.
Danuta Nawrocka wzięła udział w Międzynarodowym Sympozjum Artystycznym (XIII World Cultural Art Symposium), które odbywało się w październiku 2015 r. w południowokoreańskim mieście Mosan. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Hiszpanii, Korei, Dominikany, Tajwanu, Rosji, Gruzji i Iraku.
Było to kolejne z cyklu spotkań artystów, organizowanych od 13 lat przez Mosan Fine Arts Museum, we współpracy z placówkami dyplomatycznymi, w tym z Ambasadą RP w Seulu. Tematem ostatniej edycji była „sztuka i pokój między człowiekiem a matką naturą”. Zaproszeni artyści wykonali dzieła, które stały się częścią stałej ekspozycji muzeum w Mosan.
Danuta Nawrocka otrzymała podczas sympozjum wyróżnienie. Obecnie trwa prezentacja jej malarstwa i rysunku w Gukje Art Museum w koreańskim mieście Daegu. To pokłosie pobytu naszej artystki we wspomnianym muzeum w Mosan. Wystawę otworzył ambasador RP w Seulu Krzysztof Majka wraz z rektorem Uniwersytetu Keimyung i jednocześnie Honorowym Konsulem Generalnym RP w Daegu - prof. Synn Ilhi. Ekspozycja odbiła się dużym echem w kołach kulturalnych Daeugu, stanowiąc świetną promocję Polski w tej części Azji, dla inowrocławianki będąc zaś dowodem dużego uznania i wyróżnienia.
Krytycy zauważają, że malarstwo naszej artystki zawiera nadzwyczaj pozytywną energię. Profesor Barbara Marcinkowska, światowej sławy wiolonczelistka napisała: „Fantasmagoryczne formy rysunku o niezwykłej delikatności, o wyczuwalnych wibracjach i pulsacjach rytmicznych wprowadzają nas w świat niezwykły, niemożliwy do nazwania jak muzyka... Twórczość Danuty Nawrockiej (...) budzi wiele refleksji na temat misterium życia i istnienia. Taką nadzwyczaj pozytywną energię w twórczości polskiej malarki dostrzegli również Koreańczycy”.
Z artystycznej podróży Danuta Nawrocka powróciła urzeczona Koreą Południową. - To kraj dynamiki i harmonii,kraj niezwykle przyjaznych ludzi. Sztuka w Korei jest wszechobecna, rzeźby stanowią naturalny krajobraz miast, a malarstwo zaskakuje współczesną formą - widać w nich nie tylko azjatycki charakter, ale w bardzo wielu przypadkach europejskie i światowe wpływy. Korea Południowa to kraj pięknych wewnętrznie, darzących się szacunkiem ludzi. Uprzejmość i życzliwość zauważalna jest na każdym kroku - mówi inowrocławska malarka.
Danuta Nawrocka wykazuje dużą aktywność zarówno na polu sztuki, jak i w roli animatora kultury. Przez wiele lat była kuratorem Galerii Miejskiej i Galerii w Ratuszu w Inowrocławiu.Tam prezentowała twórczość wielu uznanych artystów z kraju i zagranicy. Wspierała inowrocławskich twórców na organizowanych przez siebie wystawach „Plastyka Inowrocławska”. Z jej inicjatywy nasi artyści prezentowali się w warszawskiej galerii ZPAP. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Międzynarodowych Plenerów INO ART. Na plenerze INO ART 2015 gościli wybitni twórcy z Polski, Włoch, Majorki i Białorusi.
Profesor Marian Stępak napisał: „Twórczość Danuty Nawrockiej jest wielotorowa.Artystkę identyfikujemy przede wszystkim z malarstwem, rysunkiem i performance. Jednak jest też mniej rozpoznawalny tor, który dotyczy upowszechniania dokonań innych osób. Jestem bardzo przekonany, iż Danuta Nawrocka posiada ważny dar do pracy twórczej - umiejętność czerpania nowych energii, a zarazem również inspiracji z wyjątkowego czucia materii. Posiada talent, świadomość twórczą i to co jest również niesłychanie ważne - chęć ustawicznej pracy”.