Dajmy chorym własne miejsce na ziemi. Fundacja z Krakowa buduje wioski dla trędowatych na Madagaskarze

Czytaj dalej
Fot. Polska Fundacja dla Afryki
Iwona Krzywda

Dajmy chorym własne miejsce na ziemi. Fundacja z Krakowa buduje wioski dla trędowatych na Madagaskarze

Iwona Krzywda

Polska Fundacja dla Afryki chce stworzyć na Madagaskarze dwie wioski dla Malgaszów cierpiących na trąd. W skromnych, murowanych domach zbudowanych przez krakowian, swoje miejsce na ziemi znajdą ci najbardziej schorowani i samotni.

Swoją cegiełkę do domów dla trędowatych może dołożyć każdy z nas. Krakowska organizacja uruchomiła zbiórkę na ten cel. Dowolne darowizny można wpłacać za pośrednictwem strony internetowej – adres: www.pomocafryce.org – albo na rachunek bankowy. Nr konta: 52 1240 4533 1111 0010 4502 9775 z dopiskiem „Darowizna - pomoc dla Afryki”.

Mieszkańcy Madagaskaru mówią na nią La Bla­nche, czyli „Biała”. Kobieta nie pamięta, ile dokładnie ma lat. Wie jedynie, że urodziła się dawno temu. Dawno temu zaraziła się również trądem. Choroba stopniowo zabierała jej kolejne palce dłoni i stóp. Przez kalectwo „Biała” straciła pracę. Zanim jej ciało zaatakowały groźne bakterie, zajmowała się uprawą ryżu. Dziś nie jest w stanie nawet pomieszać jedzenia w garnku, wyprać odzieży czy uczesać włosów. Żyje dzięki sąsiadom, którzy dzielą się z nią żywnością.

– Trędowatymi zajmuję się od dziesięciu lat – mówi o. Dariusz Marut, polski misjonarz na Madagaskarze. – Pamiętam pierwsze spotkanie z takim człowiekiem. Myślałem, że to zwykła uboga kobieta, która jak wielu innych przyszła po prośbie. Przygotowałem tradycyjnie woreczek z ryżem. Kiedy go wręczałem, zobaczyłem, że wyciągnięta dłoń nie ma palców. Zrozumiałem wówczas, skąd wziął się przyprawiający o mdło­ści zapach rozkładającego się mięsa. Kobieta dostrzegła moje zmieszanie. Stwierdziła: nie przejmuj się, zahacz mi worek na przegubie. Ten nie miał jednak potrzebnych rączek – opowiada.

Od wizyty pierwszej trędowatej polski duchowny umieszcza więc ryż w reklamówkach z „uszami”. Chorym, którzy się do niego zgłaszają, opatruje również otwarte rany wywołane działaniem bakterii i martwicą tkanek. Lista jego podopiecznych jest długa, bo pod względem liczby zachorowań na trąd Madagaskar plasuje się w niechlubnej światowej czołówce. Więcej przypadków odnotowuje się jedynie w Brazylii, Indiach i Birmie.

Czytaj więcej:

 • Ilu dokładnie Malgaszów mierzy się z groźnymi bakteriami?
 • "Trąd na każdym etapie jest uleczalny"
Pozostało jeszcze 67% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.