Dąbrowa Górnicza: remont wielkiego pieca nr 2 to za mało? Związkowcy twierdzą: w hucie jest niebezpiecznie

Czytaj dalej
Fot. mat. ArcelorMittal Poland
PAS

Dąbrowa Górnicza: remont wielkiego pieca nr 2 to za mało? Związkowcy twierdzą: w hucie jest niebezpiecznie

PAS

Stan techniczny wielkiego pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie Arcelor Mittal Poland zagraża zdrowiu i życiu pracowników – alarmują związki zawodowe. W tym roku doszło tam już do dwóch poważnych awarii.

Tymczasem w ocenie związkowców pracodawca bagatelizuje problem. Dodatkowo związkowcy uważają, że remont wielkiego pieca nr 2, który rozpoczął się 15 lipca, to zdecydowanie za mało, by utrzymać go w dobrej kondycji przez dłuższy czas.

- 21 czerwca miał miejsce wybuch jednej z instalacji wielkiego pieca nr 3. W marcu doszło do podobnej awarii w tym samym miejscu – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w AMP w Dąbrowie Górniczej.

– W obu tych przypadkach pracodawca nie podjął w naszej ocenie odpowiednich działań, aby usunąć zagrożenie, a wręcz można odnieść wrażenie, że stara się ukrywać przed związkami zawodowymi informacje o rzeczywistym stanie technicznym wielkiego pieca. Tymczasem mówimy tutaj o sytuacji, w której może dojść do potężnej eksplozji zagrażającej zdrowiu i życiu pracowników. Ponadto przy każdym tego typu zdarzeniu do atmosfery przedostają się ogromne ilości szkodliwych gazów i pyłów, co stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Wielki piec nr 2 w ArcelorMittal Polnad w Dąbrowie Górniczej jest gruntownie remontowany
mat. ArcelorMittal Poland Wielki piec nr 2 w ArcelorMittal Polnad w Dąbrowie Górniczej jest gruntownie remontowany

4 lipca związki zawodowe, działające we wszystkich oddziałach Arcelor Mittal Poland, przyjęły wspólne stanowisko, w którym zażądały od pracodawcy podjęcia zdecydowanych działań w związku z powtarzającymi się awariami wielkiego pieca.

W dalszej części:

  • Stanowisko związkowców
  • Co na to zarząd spółki
  • Szczegóły remontu wielkiego pieca
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
PAS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.