Norbert Ziętal

Czy w Koniuszy koło Przemyśla wybudowano nielegalny pomnik UPA? Sprawę bada policja [ZDJĘCIA]

Mogiła w Koniuszy powstała jesienią 2017 roku. Dokładną datę trudno ustalić. Uroczystości w miejscowym kościółku odbywają się kilka razy w roku. Fot. Archiwum Andrzeja Zapałowskiego Mogiła w Koniuszy powstała jesienią 2017 roku. Dokładną datę trudno ustalić. Uroczystości w miejscowym kościółku odbywają się kilka razy w roku.
Norbert Ziętal

Dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, poinformował Komendę Miejską Policji w Przemyślu o możliwości popełnia przestępstwa nielegalnej budowy pomnika UPA.

Zawiadomienie Zapałowskiego w tej sprawie, nieco ponad tydzień temu, trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Chodzi o niewielki, zimą trudno dostępny cmentarz w Koniuszy, przy kościele filialnym, w gminie Fredropol.

Jesienią ub. roku ktoś ustawił tutaj pomnik wykonany z płyt kamiennych. Na nim znajduje się metalowy krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Ani na krzyżu, ani na płycie obiektu nie ma żadnej tabliczki, napisów, inskrypcji. Stoi tylko kilka wypalonych zniczy.

Dlaczego Zapałowski domniemuje, że może chodzić o nielegalne upamiętnienie UPA?

Wyjaśnił to w zawiadomieniu przesłanym do policji.

„Około 2000 roku w tym miejscu wybudowała nielegalny kopiec ku czci UPA grupa znana częściowo z nazwiska oraz ze zdjęcia. W załączeniu zdjęcia osób przyznających się do budowy nielegalnego upamiętnienia w 2000 roku” - w zawiadomieniu do policji pisze Zapałowski.

Kilkanaście lat temu, dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj jest tajemniczy pomnik, grupa kilku mężczyzn usypała niewielki ziemny kopiec, wzmocniony kamieniami. Pochwalili się o tym na łamach wydawanego przez Związek Ukraińców w Polsce pisma „Wieści z Zakierzonia”. Artykuł z 2000 r. i podpis pod zdjęciem nie pozostawia wątpliwości, tamten kopczyk poświęcony był „wojakom z UPA w Koniuszy”. A może ustawiony jesienią ub. roku grób to czyjaś mogiła, a jego umiejscowienie dokładnie tam, gdzie kiedyś był kopczyk UPA, jest przypadkowe? Nie. W miejscowej parafii rzymskokatolickiej, do której należy teren, nic nie wiadomo o pochówku w tym miejscu.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • jakie działania prowadzi policja
 • o organizacji „Kropiwa” z Przemyśla
Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.