Czy potrafimy dbać o nasze tereny zielone?
- Władze powinny zatroszczyć się o to, co już mamy - mówi Czytelniczka ,,GL’’, pani Teresa. - Przykładem jest Park Tysiąclecia.
- Bardzo dobrze, że park przy ul. Salomei, tzw. Zielony Zakątek doczekał się zmian - mówią nasi Czytelnicy. - Takiego miejsca brakowało i ono już dziś cieszy się sporym zainteresowaniem.
- Ale są też zaniedbane tereny zielone jak Park Tysiąclecia. Czy zapominamy o miejscach, które już mamy? - pyta nasza Czytelniczka, pani Teresa.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak obecnie wygląda stan dróżek, terenów w Parku Tysiąclecia, który znajduje się w samym centrum Zielonej Góry. Rzeczywiście, ostatnie burze wypłukały część ścieżek z piasku. Na dróżkach leżą też połamane gałęzie, część krawężników się poobsuwało. Jak mówią nam też Czytelnicy, regularnie niszczone jest też metalowe ogrodzenie wokół terenu zielonego. Czy mieszkańcy uważają, że Park Tysiąclecia potrzebuje renowacji?
- Właśnie o tym samym pomyślałem, chodząc po tym parku - mówi pan Romuald, mieszkaniec okolicznych bloków. - Jak burza była, to alejki do tej pory są zniszczone, woda ze skarpy spływa na garaże. Teren jest kompletnie zaniedbany.
Inni, pomimo małych niedogodności, lubią przebywać w tym parku.
- Mnie tutaj jest bardzo dobrze - mówi Janusz Czaja. - Może część ścieżek jest trochę zaniedbana, ale ogólnie bardzo lubię ten park i miło spędza się tutaj czas.
- Na pewno przydałoby się więcej czystych ławek z koszami, bo teraz na tych trochę nieprzyjemnie jest siadać - mówi pani Anna, która po parku spaceruje razem z dzieckiem.
Jak poinformowała nas Ewa Konieczny, z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - park jest sprzątany dwa razy w tygodniu, usuwane są wtedy śmieci czy nieczystości z trawników. Jak powiedziała nam też przedstawicielka ZGKiM-u dziś do parku wejdzie kolejna ekipa, by uporządkować zieleń.
Sprzątanie to jedno, ale czy miasto planuje prace remontowe na terenie tego parku?
- Będzie szykowany projekt jego rewitalizacji - mówi Krzysztof Sikora z departamentu przedsiębiorczości i gospodarki komunalnej w urzędzie miasta, któremu podlega też biuro kształtowania zieleni. - Nie są zaplanowane w tym roku w budżecie pieniądze na remonty. Ale naprawienie połamanej ławki czy kubła będziemy robić na bieżąco. Natomiast w tym roku większych remontów nie planujemy, chyba, że stanie się coś po wichurze czy ulewie.
Przypomnijmy, Park Tysiąclecia miał się doczekać zmian w ramach rewitalizacji, jednak, jak mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, ze względu na to, że miastu nie udało się porozumieć ze stroną społeczną, nie dokończono projektu i nie złożono go w pierwszej turze rewitalizacji terenów zielonych, która teraz jest realizowana. - W 2018 roku przedstawimy pełną koncepcję zmian, przeprowadzimy też konsultacje - zapewnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.