Czy lekarze rodzinni powinni badać osoby z podejrzeniem koronawirusa? "Niektórzy robią wszystko, żeby nie zobaczyć pacjentów"
Ustalenie nowej strategii walki z epidemią koronawirusa wprowadziło zmiany także w rolach, jakie dotychczas pełnili lekarze rodzinni. Według nowych założeń mieliby oni możliwość kierowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na testy, po wcześniejszym zbadaniu w poradni. Niestety, ta kwestia nie podoba się samym lekarzom POZ, którzy twierdzą, że jest to zagrożenie dla pozostałych pacjentów. Z drugiej strony, pojawiają się głosy mówiące o tym, że lekarze rodzinni stali się wygodni i wolą prowadzić teleporady niż badać i leczyć pacjentów.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu nowej strategii walki z epidemią koronawirusa. Jedną z wielu zmian jest nowa rola lekarzy rodzinnych, którzy mieliby wystawiać skierowania na testy pacjentom z podejrzeniem koronawirusa. Jak mówił jeszcze w ubiegły czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia, lekarze rodzinni mieliby takie skierowanie wystawić po wcześniejszym osobistym badaniu pacjenta w poradni.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień