Czy ktoś włamał się do systemu komputerowego przychodni?
– W momencie otwarcia poradni i uruchomienia programu, który przyjmuje pacjentów, a dzięki niemu możemy wypisywać recepty, skierowania i wnioski, przez minutę przestał on działać – mówi Robert Sapa, lekarz pracujący w przychodni ABC Medic w Zielonej Górze. – Po kilku nieudanych próbach włączenia programu wezwaliśmy informatyka. Sprawdził on w jego historii, że został zablokowany, prawdopodobnie prze atak hakerski.
Odblokowanie programu byłoby możliwe, gdyby pracownicy przychodni ABC Medic zapłacili hakerom kwotę 4 tysięcy złotych.
– Powiadomiliśmy policję, bo nosiło to znamiona przestępstwa – tłumaczy Robert Sapa.
– Ataki w cyberprzestrzeni nie są niczym nowym, ale zbulwersowało nas to, że taki atak wpłynął w sposób niekorzystny na funkcjonowanie placówki. Mamy okres grypowy i sporo pacjentów. A ten atak znacznie spowolnił możliwość przyjmowania chorych. To bulwersujące, że hakerzy atakują jednostki, które pełnią misję publiczną. W tak ważnej dziedzinie, jaką jest ochrona zdrowia.
Sprawa została zgłoszona na policję, co potwierdziła nam rzecznik KMP, Małgorzata Stanisławska. Służby apelują o czujność w internecie.
Informatycy we wtorek naprawiali program, do którego nielegalnie się włamano.
– Zanim informatyk uruchomi program zastępczy, mamy dzień straty – wyjaśnia Sapa.
– Widzimy powagę zagrożenia. Niebezpieczne jest to, że cyber-ataki mogą uderzać w bezpieczeństwo zdrowotne ludzi. Jesteśmy przecież instytucją publiczną, które dba o zdrowie pacjentów. Taki atak to ewenement.