Częstochowa: Hybrydy od prawie dwóch lat stoją w zajezdni. MPK nie wie, kiedy mogą wrócić do kursowania [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Janusz Strzelczyk
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Hybrydy od prawie dwóch lat stoją w zajezdni. MPK nie wie, kiedy mogą wrócić do kursowania [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek

Niedługo miną dwa lata od kiedy częstochowskie MPK wycofał z ruchu wszystkie autobusy hybrydowe, które zakupiono w ramach projektu „Gazela”. Przewoźnik do dzisiaj nie umie powiedzieć, czy i kiedy pojazdy mogą wrócić na ulice miasta.

40 nowoczesnych autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym za 66 milionów zł. Zakup w całości miał być finansowany ze środków zewnętrznych. Nic dziwnego, że częstochowskie MPK i miasto skusiły się na uczestnictwo w programie „Gazela”.

Tyle, że w przypadku tego projektu, dobre wiadomości skończyły się wraz z uzyskaniem dofinansowania. MPK długo szukało bowiem wykonawcy, bo na rynku nie było dostępnego pojazdu, który spełniałby konkursowe warunki. W końcu wykonawca się znalazł, ale produkt był, mówiąc delikatnie, niedoskonały.

Pierwsza hybryda spaliła się jeszcze podczas testów. Kolejne szwankowały, sprawiając wiele problemów kierowcom i personelowi MPK. 28 kwietnia 2017 roku w godzinach popołudniowych w Częstochowie przy ul. Legionów jedna z hybryd doszczętnie spłonęła.

MPK wycofało wówczas wszystkie pojazdy z ruchu, a policja na polecenie Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia pożaru zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób. Dochodzenie dotyczyło także dopuszczenia do ruchu autobusu w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.