Czasami trzeba z Kościoła odejść, aby wrócić. Jako człowiek świadomy, że wiara jest wolnością

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiały prasowe
Katarzyna Kachel

Czasami trzeba z Kościoła odejść, aby wrócić. Jako człowiek świadomy, że wiara jest wolnością

Katarzyna Kachel

Droga strachu i milczenia nie jest w Kościele dobrą drogą - mówią Piotr Żyłka i Łukasz Wojtusik, współautorzy książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.

Piotr, chodzisz na msze do dominikanów?
Piotr: W Krakowie tak.

Czyli zaliczasz się do elity?
Piotr: Elita to chyba nie jest najlepsze słowo.

Nie nazwałbyś się przedstawicielem elity ludzi otwartych, inteligentnych i wrażliwych? Z ambony dominikanów nie usłyszałabym, iż przez to, że jestem singielką zaprzeczam biologii i roli, do której jestem powołana.
Piotr: Chodzę do dominikanów, bo wśród nich znalazłem duszpasterzy, którzy mówią o ewangelii, słuchają ludzi i odpowiadają na ich, czyli także moje, pytania. Traktują ludzi i ich wątpliwości poważnie. Poszukiwanie odpowiedzi jest wpisane także w ich myślenie o wierze, nie odrzucają zwykłego ludzkiego zachwiania. Nie zbywają formułkami z katechizmu, ale rozmawiają i starają się jakoś pomóc, w pewnym sensie przeżywać moje osobiste „nie wiem” razem ze mną. Naprawdę niewiele trzeba, by człowiek myślący nie czuł się w Kościele ignorowany.

Nie zdarzyło ci się nigdy wyjść w trakcie kazania?
Piotr: Dzięki Bogu, nie.

Czasami jednak eksperymentujesz; zachodzisz do innych kościołów i?
Piotr: I zdarza się nierzadko, że słyszę kazania, które, najłagodniej mówiąc, są mocno dołujące, zdominowane przez ideologiczno-polityczne wynurzenia księży, niepotrzebne moralizatorstwo. To potwornie irytujące i czasem naprawdę nie dziwię się ludziom, że nie chcą wracać do Kościoła.

Irytujące jest to, kiedy idziesz do kościoła i zamiast umocnienia doświadczasz potępienia. O tym też pisali do was zwykli, obcy ludzie. Po co wam były ich historie i doświadczenia?
Łukasz: By po lekturze książki nie zostało w czytelnikach przekonanie, że kościół jest fajny i ludzie są fajni, ale tylko u dominikanów. By wiedzieli, że istnieje nie jedna, a wiele wysp, tylko trzeba szukać. Założyliśmy, że skoro robimy książkę, w której głównie Grzegorz i Piotr mówią o rzeczach w Kościele ważnych, ale i kłopotliwych; o własnych słabościach, sprawach bardzo intymnych, to dobrze otworzyć się także na innych. I dostaliśmy pytania, które świetnie pokazują, co ludzi najbardziej uwiera w Kościele katolickim.

Czytaj więcej:

 • Czy w Kościele można pytać o wszystko?
 • Dlaczego ludzie odchodzą z Kościoła?
 • Gdzie w nim rola kobiet, i dlaczego wciąż jest to miejsce w kącie Kościoła?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.