Czarne owce: budowlanka, górnictwo i służba zdrowia. Czy potrzeba bata na firmy nie płacące innym w terminie? Jak państwo może tutaj pomóc?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Czarne owce: budowlanka, górnictwo i służba zdrowia. Czy potrzeba bata na firmy nie płacące innym w terminie? Jak państwo może tutaj pomóc?

Zbigniew Bartuś

Nawet 90 procent firm w Polsce zgłasza problemy z przeterminowanymi płatnościami. Najgorzej jest w służbie zdrowia (nie płacą szpitale, ośrodki zdrowia, hurtownie medyczne, co tworzy łańcuszek zaległości), budownictwie (tu prawie nikt nikomu nie płaci w uzgodnionym terminie) oraz w górnictwie (łańcuszek niepłacenia zaczyna się często w państwowych firmach i schodzi na dół, do dostawców.

- To tworzy cały łańcuch nieszczęść: ten, który nie otrzymuje płatności, najczęściej nie jest w stanie zapłacić swoim dostawcom i kontrahentom, ci z kolei nie mogą zapłacić swoim itd. Dotyka to więc całej grupy kilku, czasami kilkunastu przedsiębiorców. Wspomniane przez pana ograniczenie inwestycji dotyka zazwyczaj ich wszystkich.

PRZECZYTAJ FELIETON ZBIGNIEWA BARTUSIA: Potężne zyski z… rozmowy. Czy władza słucha przedsiębiorców i sama z siebie tworzy dla nich dobre prawo

To uderza też w pracowników, którzy mogą nie otrzymać w terminie wynagrodzeń itp. – wyjaśnia Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który w tym tygodniu, w asyście Marka Niedużaka, dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, spotkał się w redakcji Dziennika Polskiego z silną reprezentacją małopolskich przedsiębiorców.

Minister pytał m.in.: W jaki sposób skłaniać kontrahentów do zapłaty w terminie? Jak ograniczać wydłużanie terminów umownych? Czy i jak wzmocnić pozycję wierzycieli wobec niesolidnych dłużników, którzy z własnej winy zwlekają z zapłatą zobowiązań? Czy wprowadzać jakieś szczególne rozwiązania dla małych i średnich firm, albo konkretnych branż?

Zielona Księga propozycji

Kilka tygodni temu ministerstwo przedsiębiorczości przedstawiło Zieloną Księgę, czyli swoiste zestawienie rozwiązań stosowanych w walce z zatorami w różnych krajach oraz pomysłów zaczerpniętych z rozmów z polskimi przedsiębiorcami.

Resort poprosił wszystkich zainteresowanych o opinie w tej sprawie. Krakowskie spotkanie, będące kontynuacją tych konsultacji, miało ten walor, że minister Haładyj i dyrektor Niedużak mogli szczerze i rzeczowo porozmawiać z doświadczonymi praktykami: Włodzimierzem Leszczyńskim (Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan), Wojciechem Hudyką (Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie), Markiem Piwowarczykiem, Michałem Wojtulewiczem (obaj BCC), Januszem Strzebońskim (Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych), Robertem Kaweckim (IG Dorzecza Raby), Januszem Pijochą (Podkrakowska Izba Gospodarcza) i Elżbietą Piasecką (Wielicka Izba Gospodarcza).

Czytaj więcej:

 • Jak systemowo wymusić lepszą płynność?
 • Ważne jest także konsekwentne ściganie nierzetelnych płatników.
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.