Cyberprzemoc. Dzieci, które doświadczają przemocy w sieci, znacznie częściej mają objawy depresyjne, samookaleczają się lub też mają myśli samobójcze. Dziecko lub nastolatek dotknięte cyberprzemocą może pilnie, tu i teraz, potrzebować pomocy psychologicznej lub lekarskiej.
Cyberprzemocą nazywamy prześladowanie, zastraszanie, nękanie czy wyśmiewanie, które odbywa się przez internet i różnego rodzaju narzędzia elektroniczne. Zjawisko może przybierać różne formy, w tym m.in. rozsyłania kompromitujących zdjęć lub filmów, bądź też włamywania się na konta komunikatorów czy mediów społecznościowych w celu rozsyłania ośmieszających wiadomości.
Charakterystyczne dla cyberprzemocy jest to, że jej sprawcy zachowują zazwyczaj anonimowość, pozostają bardzo często nieuchwytni, gdyż niezwykle dobrze kamuflują się w sieci, a ich ataki cechuje bardzo duży zasięg, informacje tego typu szybko się rozprzestrzeniają. Ludzie udostępniają sobie kompromitujące zdjęcia lub filmiki, przez co w krótkim czasie wiadomość dociera do niezwykle szerokiego grona odbiorców.
Najczulszy punkt
Czytaj więcej:
- Zjawisko cyberprzemocy może dotyczyć najczulszych punktów. Jakich?
- Co powinien robić rodzic w takiej sytuacji?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień