Kierownikiem projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa urządzeń, z których korzystają Polacy, jest dr inż. Adam Czubak z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Opolskiego.
Celem projektu „CyberEva – System oceniający i monitorujący poziom cyberbezpieczeństwa urządzeń IoE/IoT obywateli Rzeczpospolitej Polskiej” jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia systemu oceny poziomu cyberzagrożeń w otoczeniu poszczególnych obywateli RP oraz cyberbezpieczeństwa całego kraju.
Użyty w tytule projektu skrót IoE oznacza, jak czytamy w Wikipedii, "sieć ludzi, procesów, danych i rzeczy podłączonych do Internetu", a IoT to "internet rzeczy", czyli koncepcja wg której zidentyfikowane przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej lub sieci komputerowej".
Celem projektu jest podniesienie cyberbezpieczeństwa obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Jego autorem jest międzyuczelniane konsorcjum Instytutu Informatyki UO (lider projektu) i Instytutu Informatyki PO, które na jego realizację otrzymało dofinansowanie z programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość. ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt opolskiego konsorcjum znalazł się wśród dziesięciu laureatów rozstrzygniętej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju IV edycji konkursu w ramach programu. Otrzymał jedno z najwyższych dofinansowań - niemal 10,9 mln zł. W sumie w rozstrzygniętym czwartym konkursie w ramach programu rozdysponowano prawie 90 mln zł.
- Projekt jest efektem ścisłej współpracy naukowców Instytutu Informatyki Uniwersytetu Opolskiego i Instytutu Informatyki Politechniki Opolskiej. Sama współpraca zainicjowana została dzięki działaniom Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu - czytamy na stronie UO.
Kierownikiem projektu jest dr inż. Adam Czubak z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Opolskiego.