Piotr Polechoński

Cudowna figura ze Skrzatusza na synod

Pieta po raz trzeci opuści sanktuarium. Tak figurka prezentowała się po wielomiesięcznej renowacji, w 2013 roku. Fot. Karolina Pawłowska/Gość Niedzielny Pieta po raz trzeci opuści sanktuarium. Tak figurka prezentowała się po wielomiesięcznej renowacji, w 2013 roku.
Piotr Polechoński

Oryginalna skrzatuska pieta uświetni wyjątkowe wydarzenie.

Chodzi o uroczyste otwarcie II Synodu Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, które nastąpi, o czym już informowaliśmy, w najbliższą sobotę w koszalińskiej katedrze. Teraz możemy podać szczegóły tej wyjątkowej w historii koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła uroczystości.

Rozpocznie się ona punktualnie o godzinie 10 wniesieniem do koszalińskiej świątyni Cudownej Piety Skrzatuskiej, czyli słynnej XV-wiecznej figury, która dziś znajduje się w najważniejszym w naszym regionie maryjnym sanktuarium w Skrzatuszu.

- Zostanie ona specjalnie przywieziona na tę okazję ze Skrzatusza - mówi ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie.

- Jej obecność w Koszalinie w czasie rozpoczęcia synodu ma podkreślić rangę tego doniosłego wydarzenia. Bo to dopiero trzecia sytuacja, gdy skrzatuska pieta opuści sanktuarium. Pierwszy raz stało się to w 1991 roku, gdy naszą diecezję odwiedził Jan Paweł II, a drugi raz kilka lat temu, gdy cudowna figurka została poddana renowacji - dodaje rzecznik.

Dalsze punkty sobotniej uroczystości to modlitwa brewiarzowa oraz msza święta, która rozpocznie się o godzinie 11.30. Co ważne, w czasie otwarcia synodu zostaną wręczone dekrety członkom tematycznych komisji synodalnych, których jest jedenaście (ds. wiernych świeckich, duchowieństwa, osób konsekrowanych, kultu Bożego, katechizacji, duszpasterstwa i nowej ewangelizacji, mediów, administracyjnej, ekonomicznej, historycznej, charytatywnej).

Pomogą im komisje eksperckie: teologiczna i z zakresu prawa kanonicznego oraz komisja główna. Każda komisja to 7-12 osób, łącznie 97, z czego mniej więcej 2/3 to duchowni, 30 proc. to osoby świeckie i 5 proc. - osoby konsekrowane. Udział świeckich będzie się zwiększał na niższych szczeblach konsultacji synodalnych - w parafialnych zespołach synodalnych oraz innych regulaminowych forach (np. poprzez internet).Synod (z języka greckiego oznacza „wspólną drogę”) to ciało doradcze dla biskupa, składające się z duchownych, osób świeckich i konsekrowanych.

Pierwszy synod w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwołał w 1986 roku biskup Ignacy Jeż. Tamten trwał cztery lata. Drugi synod ma odpowiedzieć na szereg pytań, także tych najtrudniejszych: dlaczego coraz mniej osób przychodzi do kościoła, dlaczego coraz mniej osób przyjmuje komunię, dlaczego jest tak mało powołań, dlaczego księża odchodzą od wiary, dlaczego w naszym regionie tak dużo rodzin jest rozbitych.

Przygotowania synodalne trwają od roku 2015. 11 czerwca 2016 roku w bazylice kołobrzeskiej bp Dajczak podpisał dekret zwołania synodu. Podobnie jak pierwszy synod, drugi synod również potrwa kilka lat.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.