Aleksandra Suława

Cracow Fashion Week 2018. Ubrania dla odpowiedzialnych

Odpowiedzialne projektowanie staje się codziennością Fot. materiały prasowe Odpowiedzialne projektowanie staje się codziennością
Aleksandra Suława

Moda. Odzież to nie tylko estetyka - taka idea towarzyszy Krakowskiemu Tygodniowi Mody.

Przemysł odzieżowy to jedna z najbardziej szkodliwych gałęzi gospodarki. W niechlubnym rankingu branż niszczących środowisko zajmuje drugie miejsce, zaraz po petrochemii. Dość powiedzieć, że aby wyprodukować kilogram bawełny (czyli ok. 2 par spodni), potrzeba 29 tys. litrów wody.

Z tych liczb sprawę zdają sobie nie tylko ekolodzy, ale też projektanci. - Musimy przestać postrzegać modę wyłącznie w kategoriach estetycznych i ekonomicznych, a zacząć przyglądać się jej również z perspektywy etyki. Kupując ubrania, trzeba zadawać sobie pytania: czy przy ich produkcji nie ucierpiały zwierzęta? Czy materiały, z których projekty zostały stworzone, nie szkodzą środowisku? W jaki sposób odzież była transportowana? To ważne zagadnienia, które zmieniają modę i - mam nadzieję - również jej odbiorców - tłumaczy Rafał Stanowski z Krakowskich Szkół Artystycznych, organizatora trwającego właśnie Cracow Fashion Week, którego hasłem jest „Moda i Ekologia”.

Czytaj więcej: 

  • Czym jest ekologiczne projektowanie?
  • Gdzie można się dowiedzieć więcej o przyjaznym środowisku projektowania?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.