Coraz większe problemy Mariusza Świtalskiego. Prokuratura w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży sklepów sieci Małpka

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kazmierczak
Norbert Kowalski

Coraz większe problemy Mariusza Świtalskiego. Prokuratura w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży sklepów sieci Małpka

Norbert Kowalski

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie działania na niekorzyść Forteam Investments Limited przy okazji sprzedaży sieci sklepów Małpka należących do Mariusza Świtalskiego - taką informację podali przedstawiciele Forteam Investments. Jednocześnie informują, że śledztwo ma dotyczyć oszustwa, świadomego niezaspokojenia roszczeń Forteam i prania brudnych pieniędzy.

- W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura będzie badać, czy przedstawiciele Forteam zostali oszukani podczas podpisywania umowy gwarancyjnej w 2015 r. towarzyszącej nabyciu Małpka S.A. Wtedy ówczesny jej właściciel (spółka Czerwona Torebka należąca do Mariusza Świtalskiego - dod. red.) zapewniał, że posiada wystarczający majątek, który pozwoli wywiązać się z zawartej w umowie gwarancji. Dla Forteam była to kluczowa kwestia decydująca o prowadzeniu dalszych interesów i zainwestowaniu w sieć Małpka Express - informują przedstawiciele Forteam Investments, w komunikacie prasowym.

A ponadto dodają:

- Kolejny czyn, który zbada prokuratura, to świadome doprowadzenie do uszczuplenia zaspokojenia Forteam poprzez zmniejszenie o co najmniej 12,6 mln zł majątku spółek będących stroną umowy gwarancyjnej towarzyszącej zakupowi sieci Małpka Express. Trzecie oskarżenie dotyczy prania brudnych pieniędzy. Prokuratura sprawdzi czy zbywanie, w celu uszczuplenia zaspokojenia Forteam, objętych sądowym zabezpieczeniem akcji spółki Czerwona Torebka pomiędzy powiązanymi ze sobą podmiotami nie odbyło się z naruszeniem przepisów prawa.

Czytaj też: Spór o naprawę traktora rozstrzygnie... Sąd Najwyższy. Kupił traktor za 70 tys., który okazał się niesprawny. Pozwał sprzedawcę

Udało nam się skontaktować także z radcą prawnym Borysem Nowaczykiem, który reprezentuje Mariusza Świtalskiego. - W opinii moich klientów zawiadomienie złożone przez Forteam Investments Limited stanowi wyłącznie instrumentalną grę w procesie cywilnym. Twierdzenie Forteam Investments Limited stanowią pomówienia i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, co zostanie wykazane podczas procesu sądowego. Wskazać należy, iż w chwili obecnej nie ma żadnego orzeczenia, które sankcjonowałoby roszczenia Forteam Investments Limited - poinformował nas mecenas Nowaczyk.

O kłopotach dotyczących Mariusza Świtalskiego zrobiło się głośno w lutym 2020 roku. Wtedy to przedstawiciele amerykańskiej firmy Delta Capital Partners wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że 21 lutego 2020 roku poznański Sąd Okręgowy wydał postanowienie, na mocy którego zajął majątek Świtalskiego oraz jego spółek z grupy Sowiniec. Chodziło o kwotę 80,3 mln euro, czyli ponad 340 mln zł.

Tłem tego sporu jest sprzedaż sklepów sieci Małpka, która należała wtedy do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego). W 2015 roku Małpka została sprzedana na rzecz spółki Forteam Investments Limited, której właścicielem jest Delta Capital Partners. Natomiast Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group mieli zagwarantować nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można by sprzedać sieć sklepów Małpka.

Zobacz też: Poznań: Dożywocie za pięciokrotne zabójstwo i wybuch kamienicy na Dębcu! "To jedyna słuszna kara". Obrona chciała uniewinnienia Tomasza J.

Jednak, gdy w 2018 roku Fortem próbował sprzedać sieć Małpka, nie był w stanie uzyskać co najmniej takiej samej ceny, za jaką kupił sieć od Świtalskiego.

28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego

- informowali przedstawiciele Delta Capital Partners.

Chociaż Mariusz Świtalski odwołał się od lutowej decyzji Sądu Okręgowego o pierwszym zabezpieczeniu jego majątku, to w czerwcu została ona podtrzymana, a jego zażalenie oddalono. Co więcej, w kolejnych tygodniach sąd podjął kolejne decyzje o zabezpieczeniu majątku Świtalskiego.

Czytaj więcej o sprawie:

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.