Bartosz Wojsa

COP24 Katowice 2018: O co chodzi w polityce klimatycznej? Najważniejsze zagadnienia

COP24 Katowice 2018: O co chodzi w polityce klimatycznej? Najważniejsze zagadnienia Fot. ARC
Bartosz Wojsa

W niedzielę, 2 grudnia, w Katowicach rozpocznie się szczyt klimatyczny ONZ. Gdy będzie trwał, w regionie odbywać się będą barbórki. Węgiel i ekologia. Tradycja górniczego Śląska i Zagłębia a troska o planetę. Czy to da się pogodzić? Naukowcy, których cytujemy obok, mówią jasno: musimy odejść od węgla. Czy to scenariusz możliwy do realizacji w naszym regionie?

Przeczytajcie, co nasi eksperci mówią o najważniejszych sprawach w polityce klimatycznej. Profesor Marek Szczepański, socjolog i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przeprowadził kilka lat temu ze swoimi współpracownikami badania wśród młodych górników w Śląskiem. Próbie poddano 880 osób, które mają mniejszy niż 5-letni staż pracy w kopalniach.

- Okazało się, że 90 procent tych osób miało w najbliższej rodzinie górnika, co udowodniło, że tradycja dziedziczenia tego zawodu nie została w Śląskiem przerwana - mówi profesor Szczepański. - Górnictwo kojarzyło się tym młodym ludziom jako dobra branża, bo państwowa. Górnictwo dawało więc pewność płacy i bliskość zatrudnienia od miejsca zamieszkania. I właśnie ten element tradycji rodzinnej oraz przekonania, że kopalnia jest dobrodziejką, która zawsze wypłaci niezłą pensję i pozwoli wyżywić wielu członków rodziny, jest kluczowy - dodaje profesor.

Badania nad młodymi górnikami pozwoliły sprawdzić, jak mocno zakorzenione jest w nich przywiązanie do kopalni. W utrwaleniu tych przekonań pomagali przez lata także politycy.

- Ci ludzie są przekonani, że węgiel jest przyszłością Polski m.in. dlatego, że kolejne pokolenia polityków ich o tym zapewniały. Pamiętam, jak na schodach urzędu marszałkowskiego premier Donald Tusk deklarował, że nie będzie likwidacji kopalń, a być może zostaną otwarte nowe, ponieważ węgiel jest przyszłością regionu i kraju. Później te same frazesy powtarzała premier Beata Szydło, mimo że nie jest to regionalna prawda. Trudno więc, by górnicy nie uwierzyli w deklaracje o roli węgla - podkreśla prof. Marek Szczepański.

Dalej piszemy:

 • tak czy nie dla węgla,
 • jaka energia,
 • co ze smogiem.

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.