Co załatwisz u adwokata, a co u notariusza
Masz problem prawny i nie wiesz, do kogo się zwrócić? Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawicieli zawodów prawniczych.
W sprawie rozwodu to iść do adwokata, radcy prawnego czy notariusza? A jak kupujesz mieszkanie, to gdzie masz załatwić formalności? Warto wiedzieć, czym zajmują się przedstawiciele zawodów prawniczych. Bo choć z nazwy podobni, mają różny zakres uprawnień i obowiązków.
W czym pomoże adwokat
1. Zajmuje się:
udzielaniem porad prawnych,
sporządzaniem opinii,
umów i pism procesowych,
opracowywaniem projektów aktów prawnych,
występowaniem przed sądami i urzędami,
prowadzeniem negocjacji.
2. Posiada najszersze uprawnienia spośród zawodów prawniczych. Nie ma wprowadzonych ograniczeń co do rodzaju prowadzonych spraw.
3. Pomoże Ci, gdy masz problemy w sprawach:
- karnych - na przykład gdy jesteś ofiarą lub sprawcą przestępstwa,
- karno-skarbowych,
- gospodarczych,
- związanych z dochodzeniem należności, odszkodowań i zadośćuczynień,
- związanych z prawem budowlanym i nieruchomościami,
- majątkowych - w przypadku rozwodu związanych z nabywaniem i przekazywaniem spadku; w sprawach roszczeń,
- z zakresu prawa bankowego - przykładowo gdy masz kredyt na mieszkanie,
- pracy,
- ubezpieczeń społecznych - emerytury, renty, zasiłki,
- spraw egzekucyjnych - gdy masz na głowie komornika,
- rodzinnych - dotyczących na przykład rozwodu, ubezwłasnowolnienia, długów,
- związanych z ochroną środowiska.
4. Adwokat może reprezentować swojego klienta przed sądami wszystkich instancji. Może Cię zastępować (czyli być Twoim pełnomocnikiem) w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i z zakresu prawa pracy.
W czym pomoże prawnik
Możesz się do niego zwrócić się po poradę właściwie z każdego zakresu prawa. Na przykład gdy rzecz dotyczy przepisów karnych, gospodarczych, spadkowych, mieszkaniowych albo też rodzinnych.
Prawnik zajmuje się:
- przygotowywaniem projektów umów i pism,
- negocjacjami,
- wydawaniem opinii prawnych,
- w jednostkowych, wyjątkowych przypadkach reprezentowaniem klientów przed organami administracji publicznej lub sądami.
Generalnie nie może Cię jednak reprezentować w sądzie. Możliwość taka jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, kiedy podpisał z klientem stałą umowę na zarządzanie jego majątkiem. Taka porozumienie jest jednak ryzykowne, bo musi obejmować pełnomocnictwo do wszelkich czynności związanych z zarządzaniem majątkiem. A to oznacza, że prawnik mógłby na przykład zaciągać w Twoim imieniu zobowiązania finansowe.
Zapamiętaj: każdy prawnik może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych. Nie podlega jednak kontroli instytucji nadzorczych (samorządowych) ani odpowiedzialności dyscyplinarnej za swoje porady. Prawnik to bowiem zarówno osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem, jak i zwykły przedsiębiorca świadczący usługi polegające na doradztwie prawnym. Musi mieć jednak wyższe wykształcenie prawnicze i co najmniej tytuł magistra prawa. Od adwokata różni się tym, że prawnik na spotkaniach z klientem jedynie przygotowuje i opracowuje projekty dokumentów, a adwokat osobiście reprezentuje go w sądzie.
Radca prawny
To również prawnik świadczący pomoc prawną (podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym czy przysłowiowemu Kowalskiemu).
Jego działalność polega przede wszystkim na:
- udzielaniu porad prawnych,
- sporządzaniu opinii prawnych,
- opracowywaniu projektów aktów prawnych,
- występowaniu przed sądami i urzędami.
Uprawnienia radcy prawnego są bardzo podobne do tych, które ma adwokat. Ale jest jedna zasadnicza różnica między tymi zawodami: radca, w przeciwieństwie do adwokata, może być zatrudniony na umowę o pracę w zakładzie pracy.
Radca prawny może reprezentować Cię w sądzie oraz przed instytucjami i organami administracji publicznej w sprawach:
- administracyjnych,
- cywilnych,
- karnych,
- gospodarczych,
- pracowniczych,
- sądowo-administracyjnych,
- rodzinnych,
- o wykroczenia.
Może też występować jako pełnomocnik i obrońca w sprawach karnych i karno skarbowych.
Notariusz
Nie udziela porad prawnych ani nie reprezentuje klientów w sądach. Zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych, czyli dokumentów, które potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej.
Pomoże Ci, gdy chcesz:
- dokonać sprzedaży lub kupna nieruchomości, działki, gruntu,
- darować komuś nieruchomość,
- przekazać prawo użytkowania wieczystego,
- spisać testament,
- udzielić pełnomocnictwa.
W praktyce praca notariusza polega na spisaniu na przykład umowy sprzedaży mieszkania oraz na potwierdzeniu jej ważności i prawdziwość swoim podpisem.
Dokumenty podpisane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego.
Uwaga! To warto wiedzieć
Często pokutuje przekonanie, że z problemem prawnym idzie się do specjalisty w ostatniej kolejności, gdy już nie jesteśmy w stanie załatwić go na własną rękę. To błąd, który może nas drogo kosztować! Bo jeśli przykładowo do adwokata trafia sprawa, w której już podjąłeś jakieś działania, możliwości pomocy mogą być ograniczone. Na etapie początkowym istnieją różne realne możliwości znalezienia rozwiązania, które będzie dopasowane do Twojej sytuacji.
W tym fachu istnieją specjalizacje
Gdy potrzebujesz porady prawnej, zwróć się o nią do prawnika, radcy czy adwokata specjalizującego się w danej dziedzinie. Są bowiem tacy, którzy świetnie radzą sobie z przestępstwami gospodarczymi, zadłużeniami, windykacją i komornikami, a inni są niezrównani w sprawach karnych czy też rodzinnych. Nie znaczy to oczywiście, że nie pomogą nam w sprawie z innego zakresu. Warto jednak szukać porady u specjalisty, na którego wiedzy i doświadczeniu będziemy mogli polegać.
Gdy masz sprawę w sądzie, a nie masz pieniędzy
Przed Tobą sprawa w sądzie, a nie stać się na zatrudnienie specjalisty, który ją poprowadzi, reprezentując Twoje interesy? W takiej sytuacji możesz starać się o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Musisz w sekretariacie właściwego sądu wypełnić specjalny formularz, złożyć pismo oraz dołączyć do niego oświadczenie, opisując swoją sytuację materialną (zaświadczenie o dochodach, liczba osób na utrzymaniu, itp.). Na ich podstawie sąd orzeknie, czy naprawdę sytuacja nie pozwala na wynajęcie fachowca i czy przyzna go z urzędu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to w sprawie cywilnej okręgowa rada adwokacka lub izby radców prawnych wyznaczy konkretnego adwokata lub radcę prawnego. Warto też wiedzieć, że na nasz wniosek sąd może zwolnić nas całkowicie lub częściowo z opłat związanych z kosztami sądowymi
Warto wiedzieć
- Adwokatem jest osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze. Musi też ukończyć trzyletnie szkolenie aplikanckie, pozytywnie zaliczyć egzamin, uzyskać wpis na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej oraz złożyć ślubowanie. Adwokat pracuje w kancelarii. Zwracamy się do niego „Panie mecenasie”. Obowiązują go ścisłe zasady etyki zawodowej (w tym również tajemnica zawodowa), a także podlega kontroli i nadzorowi organów samorządowych adwokatury. Wykonywanie zawodu reguluje ustawa Prawo o adwokaturze. Każdy adwokat musi posiadać ubezpieczenie cywilne. To ważne, ponieważ gwarantuje ono klientowi odszkodowanie w przypadku, gdyby z jego winy albo błędu został poszkodowany.
- W czasie rozpraw sądowych radca prawny używa jako stroju urzędowego czarnej togi, która przy kołnierzu ma wszyty żabot z ciemnoniebieskiego jedwabiu. Zwracamy się do niego „Panie mecenasie”. Radcowie zorganizowani są w okręgowe izby radców prawnych, nad którymi czuwa Krajowa Izba Radców Prawnych.
- Zadaniem notariusza jest zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu prawnego. Oznacza to, że notariusz czuwa nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów wszystkich osób, dla których czynność notarialna może spowodować skutki prawne.