Andrzej Plęs

Co z tym smrodem, czyli komu się nie podoba rozbudowa zakładu utylizacji pod Sieniawą

Farmutil przekonuje, że ze strony firmy i jej nowej inwestycji mieszkańcom nie grozi nic złego. Nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne przewidziane Fot. Archiwum Farmutil przekonuje, że ze strony firmy i jej nowej inwestycji mieszkańcom nie grozi nic złego. Nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne przewidziane do zastosowania w nowym zapewnią prowadzenie produkcji w sposób nieuciążliwy dla otoczenia. Obawy części mieszkańców - zdaniem firmy - nie są uzasadnione.
Andrzej Plęs

Sprawa rozbudowy zakładu utylizacji w Leżachowie pod Sieniawą elektryzuje mieszkańców okolicznych sołectw, zaprotestowała nawet sąsiednia gmina Wiązownica.

Już teraz śmierdzi, a będzie śmierdziało jeszcze bardziej - denerwują się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej. Powodem ich zmartwienia jest zakład utylizacji odpadów poubojowych w Leżachowie, który ostał się po PRL-u, przejął go przedsiębiorca z Wielkopolski, a teraz chce zbudować większy. Taki, który będzie przerabiał szesnaście razy więcej padliny na dobę, niż ten stary. Jak się ludzie w okolicy zwiedzili, wpadli w popłoch. I zaczęły się protesty. A że zapachy z leżachowskiego zakładu przekraczają granice gminy, to i protesty granice przekroczyły. Po jednej stronie barykady - stowarzyszenie i sąsiednie sołectwa, po drugiej stronie - władze Miasta i Gminy Sieniawa, bo - zdaniem protestujących - te wyraźnie sprzyjają inwestycji wielkopolskiego przedsiębiorcy. Zapach Farmutilu dotarł już nawet prokuratury i sądu, poczuła go sieniawska parafia i pewnie żaden wiatr go nie rozwieje do jesiennych wyborów samorządowych.

Stowarzyszenie z burmistrzem Adamem Wosiem ma na pieńku już od dawna. Od czasu, kiedy ten zezwolił lokalnemu przedsiębiorcy na inwestycję w kompostownię. Relacje władza - lud zaogniły się jeszcze bardziej, kiedy władza dała zielone światło dla budowy potężnych ferm kurzych Res-Drobu, który miał tutaj swe zakłady przenieść z rzeszowskiego osiedla 1000-lecia. W Sieniawie nie zdążyli ochłonąć, kiedy spadła na nich wieść, że do rozbudowy interesu zbiera się Farmutil. Narzekają, że czuć już ten, który stoi: jeśli powieje latem od południa, to w stolicy gminy zatykają nosy, jeśli powieje od północy, to w sąsiedniej gminie Wiązownica szczypie w oczy. To i Wiązownica zaprotestowała.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie jest stanowisko Farmutilu w sprawie protestów
 • jak ocenia protestujących burmistrz Adam Woś
 • za co Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej zaskarżyło burmistrza do sądu
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.