Co w prawie piszczy
AG
Wicepremier zwolennikiem emerytury równej dla wszystkich. Pierwsze czytanie ustawy o darmowych lekach. Dopłaty tylko dla rolników z umowami. Wzrasta liczba bankrutów.
- * Wicepremier Mateusz Morawiecki ujawnił, że jest zwolennikiem tzw. emerytury obywatelskiej – równej dla wszystkich.
Wicepremier chciałby także, aby składka emerytalna w Polsce była niska dla osób z niewielkimi dochodami, zaś wyższa dla lepiej zarabiających. W ten sposób zamożni mogliby dokładać się do emerytur osób mniej zarabiających. Zdaniem Morawieckiego, jeśli ktoś będzie chciał w przyszłości dostawać wyższe świadczenie, będzie musiał dodatkowo oszczędzać.
Snując takie wizje, wicepremier zakłada, że pensje Polaków w ciągu 15 lat dogonią zarobki unijne i wzrośnie też znacząco liczba pracujących obywateli, którzy będą wpłacać składki. - W sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje on, że seniorzy powyżej 75. roku życia otrzymają bezpłatnie niektóre leki.
Opozycja skrytykowała proponowane rozwiązania. Była premier Ewa Kopacz zauważyła, że kwota refundacji jest tak niska, że w małym stopniu zmieni sytuację starszych pacjentów. – W Polsce są 3 miliony osób po 75. roku życia, a w pierwszym kwartale 2016 r. dostaną od państwa pomoc w wysokości 13 zł 80 groszy, zaś w przyszłym roku 16 zł – powiedziała Ewa Kopacz.
Opozycja pytała także, dlaczego, aby dostać bezpłatnie leki przepisywane przez specjalistę, seniorzy będą musieli wrócić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jak wyjaśnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, jest to efekt braku systemu informatycznego. Szef resortu zdrowia zapewnił również, że seniorzy będą mogli dopłacić do droższego zamiennika, jeśli przyzwyczaili się do leku wyprodukowanego przez konkretną firmę, który nie znalazł się w ministerialnym wykazie.
Pierwsza lista darmowych leków ma być opublikowana we wrześniu. Będzie potem zmieniana w zależności od poziomu wykorzystania zaplanowanych w budżecie pieniędzy. W razie przekroczenia limitu zostanie okrojona. - Sejm znowelizował ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Od 15 marca br. dopłatę bezpośrednią do gruntu rolnego będą mogli otrzymać tylko ci, którzy mają do niego tytuł prawny.
Prawo unijne przewiduje jedynie, że dopłata przysługuje osobie, która faktycznie prowadzi działalność rolniczą na danej działce. Skutkiem było przyznawanie dopłat także i tym użytkownikom, którzy nie mieli umów ze Skarbem Państwa. Obecnie ulegnie to zmianie. Według Agencji Nieruchomości Rolnych, powierzchnia gruntów zajęta przez bezumownych użytkowników na koniec września 2015 r. wynosiła ponad 3 tys. hektarów. - W styczniu i lutym br. sądy ogłosiły upadłość konsumencką dla 501 Polaków. To prawie tyle, ile było w całym pierwszym półroczu zeszłego roku – informuje „Puls Biznesu”.
Częściej ze spirali zadłużenia nie potrafią wyjść kobiety, które stanowią 57 procent ogółu zadłużonych. Najwięcej bankructw osób fizycznych jest w województwie mazowieckim – 24,5 procent. Łącznie od 1 stycznia ubiegłego roku upadłość ogłosiło 2.613 osób.
(AG)