Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Co kryje się w przyszłości? Nie wszystko jest zapisane. Rozmawiamy ze specjalistami od kart tarota

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
Monika Kaczyńska

Co kryje się w przyszłości? Nie wszystko jest zapisane. Rozmawiamy ze specjalistami od kart tarota

Monika Kaczyńska

Czy przyszłość można przewidzieć? To pytanie, które ludzkość zadaje sobie od początku dziejów. Dla specjalistów od tarota przyszłość jest przewidywalna tylko w pewnym sensie.

Dla jednych przyszłość jest nieprzenikniona, inni wierzą w los zapisany w gwiazdach. Tylko niektórzy próbują zajrzeć za zasłonę, za którą kryje się jutro. Czy przychodząc na świat, realizujemy z góry ustalony plan? Czy w dniu naszych narodzin wszystkie drogi stoją przed nami otworem, a nadajemy życiu kierunek swoimi wyborami? Co sprawia, że jesteśmy w tym, a nie innym miejscu? Co spotka nas jutro? Dlaczego tak bardzo chcemy uchylić choćby rąbka zasłony, za którą ukrywa się przyszłość.

Tarocistka Grażyna Rybarczyk-Sosińska odpowiada cytatem: „ludzie ograbieni ze wszystkiego szukają ocalenia u sił nadprzyrodzonych”.

- Trafiają do mnie przede wszystkim ludzie w sytuacjach kryzysowych

- mówi. - Coś w ich życiu się zdarzyło, nie wiedzą co robić, szukają wsparcia i rady. Czy karty mogą pokazać im przyszłość? Tylko w pewnym stopniu.

Jak przyznaje, sama choć niemal od dziecka wróżyła z kart do gry, na tarota trafiła jako osoba dojrzała. I także w sytuacji kryzysowej.

- Miałam około czterdziestki, związek mi się rozpadł, traciłam dach nad głową - opowiada. - Moje myśli zaczęły krążyć wokół tarota. Zaczęłam zgłębiać jego tajniki i tak minęły już ponad trzy dekady. Czy tarot mówi prawdę? Tak. Czy powie wszystko? Nie. Ale warto słuchać jego odpowiedzi - przekonuje.

Sam tarot to karty dość tajemnicze. Najstarsze zachowane talie pochodzą z XV wieku i służyły przede wszystkim do gry. Z czasem zaczęto używać kart tarota także do medytacji. Talie różniły się między sobą nie tylko obrazami wyobrażonymi na kartach, ale i ich liczbą. Na przykład florencka, XVI-wieczna talia Minchiate składała się z 97 kart. 78 z nich odpowiadało

Co kryje się w przyszłości? Nie wszystko jest zapisane. Rozmawiamy ze specjalistami od kart tarota
Maciej Gapinski Dziennikarka Olga Krzyżyk z talią kart tarota.

Wielkim i Małym Arkanom, 12 kart odpowiadających znakom zodiaku, cztery karty symbolizujące żywioły i trzy - cnoty ewangeliczne, czyli wiarę, nadzieję i miłość. Ale dla Kościoła tarot był co najmniej podejrzany. Zgodnie z doktryną chrześcijanin powinien pokładać nadzieję wyłącznie w Bogu, do tego Kościół stał na stanowisku, że tarot funkcjonuje w przestrzeni pozazmysłowej, ale jako narzędzie szatana. Nie pomogły tarotowi też poszukiwania jego związków z kabałą czy znacznie późniejsze związki z wolnomularstwem.

Tym niemniej w XVII wieku ostatecznie ustalono liczbę kart tarota. Jest ich 78 - 22 Arkana Wielkie i 56 Arkanów Małych.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.