Co każdy sądeczanin o Sandecji wiedzieć powinien
Daniel Weimer
Klub zrealizował marzenia kilku pokoleń sądeczan. Wszedł do najwyższej klasy rozgrywek. Pragnie grać w ekstraklasie także w roku jubileuszu 110-lecia przypadającym już za trzy lata.
- 1910 - początek działalności klubu Sandecja z inicjatywy naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Adama Biedy.
- 1911 - pierwsza wzmianka prasowa o Sandecji (w krakowskich „Nowościach Ilustrowanych” z 20 września) brzmiała następująco: „Za przykładem Lwowa i Krakowa założono w pięknym podgórskim mieście Nowym Sączu kilka klubów sportowych, uprawiających piłkę nożną, z których najwybitniejszymi są Sandecja i Grunwald. Sandecja istniejąca od roku składa się z młodzieży akademickiej i rękodzielniczej”.
- 1911 - w formalnych wyborach władz klubu funkcję prezesa otrzymał (i sprawował przez 4 lata) Józef Damse. Wówczas trenowało się na „Jordanówce”, a grywało na Błoniach przy obecnej ul. 29 Listopada.
- 1914 - 1918 - przerwa spowodowana wojną. Zawodnicy trafili do Legionów i C.K. armii austro-węgierskiej.
- 1921 - reaktywowanie klubu po przerwie wojennej (sierpień)
- 1924 - klub zrzeszał 230 członków w sekcjach: piłkarskiej, ciężkoatletycznej, narciarskiej, bokserskiej i gier sportowych.
- 1924 - głównym motorem organizacyjnym klubu był Jan Popardowski, budowniczy stadionu przy ul. Sienkiewicza obok Domu Robotniczego, z kasą biletową i szatnią w późniejszej piekarni PSS Społem.
- 1927 - powstają sekcje: kolarska i lekkiej atletyki.
- 1928-1932 - zawieszenie działalności Sandecji po utracie własnego boiska.
- 1933 - świeży impet nadaje Franciszek Krupiński, naczelnik stacji kolejowej, który przybył z Krakowa, gdzie był wiceprezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i prezesem Klubu Sportowego Wawel. Nowe boisko urządzono za Warsztatami Kolejowymi. W zarządzie klubu w latach 30. działali (obok prezesa Krupińskiego) m.in.: Marian Rzymek, Marian Stępniowski, Marian Kler, Mieczysław Uczkiewicz, Franciszek Gunia. Trenerem był Artur Goetz. Kapitanami drużyn piłkarskich byli: I - Grzadzielewski, II Adam Ziaja.
- 1933 - oddano do użytku salę gimnastyczną (wykorzystywaną do dziś) przy ul. Kolejowej, nad Łazienkami Kolejowymi.
- 1933 - przyjęto oficjalną nazwę Kolejowy Klub Przysposobienia Wojskowego „Sandecja”.
- 1933-1934 - piłkarze występowali w klasie A i B (byli mistrzami). Sukcesy ponadlokalne, w barwach Sandecji, odnosili: lekkoatleci, siatkarki i siatkarze, pingpongiści, bokserzy, piłkarze ręczni, hokeiści, narciarze
- 1939-1945 - zawodnicy Sandecji zamienili koszulki sportowe na mundury żołnierskie. Julian Zubek „Tatar” został dowódcą największego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej na Sądecczyźnie. Na szlaki kurierskie wyszli: Jan Freisler, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Klemens Gucwa.
- 1945 - po wypędzeniu hitlerowców z miasta w styczniu, wznowiono działalność klubu już w lutym. W historycznym zebraniu działaczy Sandecji w mieszkaniu Klemensa Jaszkańca brali udział m.in.: Bronisław Jurkowski, Mieczysław Uczkiewicz, Władysław Nosal i Alfred Zyzda. Za pierwszoplanowe zadanie uznano pilną odbudowę boiska szkolnego przy ul. Szczęsnego Morawskiego.
- 1957 - Sandecja przestaje być Kołem Sportowym Sądeckiego Oddziału Związku Zawodowego Kolejarzy i zostaje samodzielnym stowarzyszeniem z osobowością prawną (od 23 marca). Od tej pory wydatnej pomocy finansowej i organizacyjnej (na przykład zatrudniając zawodników) udziela klubowi sportowemu zakład opiekuńczy (Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Nowy Sącz). Od tej pory Klub nosi oficjalną nazwę Kolejowego (a potem Komunikacyjnego) Klubu Sportowego Sandecja.
- 1966 - w dniu 6 kwietnia bardzo ciężkiej kontuzji na boisku w Krzeszowicach doznaje czołowy piłkarz Wiesław Spiegel.
- 1966 -Sandecja pierwszy raz awansowała do III ligi (drużynę prowadził wówczas trener Wacław Stawarz).
- 1970 - na oficjalnym otwarciu nowego obiektu przy ul. Kilińskiego, nad brzegiem Kamienicy, miejsca na trybunach zajęło około 10 tys. sądeczan. Nie tylko kibiców. Stadion, zaprojektowany przez sądeckiego architekta i urbanistę Wojciecha Szczygła, a zbudowany w zaledwie dwa lata przy znaczącym udziale czynów społecznych mieszkańców, otrzymał imię XXV-lecia PRL. Rozegrana została cała seria spotkań piłkarskich, w tym mecz międzypaństwowy Polska-Węgry w kategorii juniorów starszych. Choć wygrali Madziarzy, sądeczan cieszył debiut w reprezentacji Jerzego Zawiślana, zawodnika Sandecji.
- 1978 - stadion Sandecji 7-10 lipca jest miejscem turnieju półfinałowego o Mistrzostwo Polski Juniorów. Wystąpiły zespoły: Gwardia Warszawa, Widzew Łódź, Star Starachowice oraz Sandecja. Gospodarze zajęli II miejsce i zagrali później ze Śląskiem Wrocław o brązowy medal. Wysoko zaszli w finałach też Juniorzy Sandecji. Zdobyli IV miejsce w Mistrzostwach Polski.
- 1978 - 1980 - Sandecja zdobywa Puchar Polski na szczeblu okręgowym.
- 1982 - po rocznym pobycie w lidze międzywojewódzkiej piłkarze Sandecji wrócili do III ligi. Przebieg rozgrywek w sezonie 1981/1982 był pasjonujący. Pierwsze zwycięstwo sądecka drużyna odniosła dopiero w szóstym meczu, a mimo to (wspaniale finiszując na wiosnę pod wodzą trenera Wacława Stawarza) zapewniła sobie awans. Najlepszymi graczami tego sezonu byli: Tadeusz Kantor, Józef Gargula, Zenon Szafraniec, Zbigniew Gruszczyński i Zdzisław Świerad.
- 1982, 1983, 1985 - Sandecja zdobywa Piłkarski Puchar Polski na szczeblu okręgowym.
- 1983 - Sandecja zajęła III miejsce w rozgrywkach III ligi. Była radość i był niedosyt.
- 1986 - Sandecja wyprzedziła w rozgrywkach III ligi małopolskiej Cracovię oraz Stal Rzeszów i awansowała do II ligi po raz pierwszy w swej historii! Niestety na krótko.
- 1991/1992 - Sandecja ponownie walczyła w II lidze. Znowu nie zadomowiła się tam na dłużej.
- 1999 - Sandecja otrzymuje status Miejskiego Klubu Sportowego (MKS Sandecja, gdy wcześniej był KKS Sandecja).
- 2000 - rok jubileuszu klubu. Obowiązki prezesa pełnił Józef Kantor, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta.
- 2001 - stadion przy ul. Kilińskiego, pierwotnie mający nazwę XXV-lecia PRL, a po zmianach ustrojowych w Polsce nazwy nie posiadający, zyskuje w czerwcu nowego patrona. Staje się Stadionem im. o. Władysława Augustynka, sądeckiego jezuity rozmiłowanego w futbolu.
- 2008 - po długim okresie bezkrólewia, gdy na czele klubu stali wyznaczani z urzędu kuratorzy, podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego członków MKS, godność prezesa przekazana zostaje na ręce znanego sądeckiego przedsiębiorcy Andrzeja Danka, dotychczasowego sternika Klubu Sportowego Dunajec Nowy Sącz.
- 2009 - w czerwcu, po wyjazdowym zwycięstwie 5:3 z Concordią Piotrków Trybunalski, zespół Sandecji zajmuje drugie miejsce w tabeli II ligi (ogólnopolskiej), co jest równoznaczne z awansem do ligi pierwszej.
- 2009 - wymogi wyższej klasy rozgrywek wymusiły modernizację stadionu miejskiego. Powiększono zadaszenie części trybun. Zmodernizowano budynek. Zamontowano cztery maszty oświetleniowe. Niestety nie przebudowano murawy na podgrzewaną, choć to zapowiadano.
- 2010 - drużyna biało-czarnych kończy pierwszy sezon w I lidze na trzecim miejscu. Kibice liczyli jednak na przeskok do najwyższej klasy rozgrywek.
- 2016 - Piłkarze Sandecji dostali wsparcie, a kibice dodatkową atrakcję. Cheerleaderki w barwach klubu pojawiły się na murawie, kiedy drużyna we wrześniu grała z GKS Grudziądz. Zostały na stałe.
- 2017 - jest wymarzona ekstraklasa, i to na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek ligowych!