Ci przestępcy z regionu są na liście Interpolu [zdjęcia]
Biuro międzynarodowej organizacji policji w Lyonie ogłosiło poszukiwania mężczyzn pochodzących z Szubina i Torunia.
Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego trafili na listę najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie.
Urodzony w Szubinie Jacek Seipolst jest ścigany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy, które pochodziły z działalności nielegalnej organizacji.
Ma 44 lata i ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, bo ma do odsiadki wyrok. W notatce Interpolu jest też informacja o tym, że podstawą poszukiwania jest nakaz aresztowania wydany przez polski sąd. Wiadomo na pewno, że nie jest ścigany przez policję kujawsko-pomorską.
Czekamy na odpowiedź z biura rzecznika Interpolu, co do tego, kiedy zapadł wyrok skazujący w sprawie Seipolta i od kiedy jest on ścigany.
Drugim człowiekiem na top liście międzynarodowej organizacji policji jest urodzony 14 maja 1967 r. w Toruniu człowiek o nazwisku Yatzek Sobekh.
Co interesujące, Interpol nie poszukuje go za zabójstwo, napad, udział w przestępczej organizacji, ani inne pospolite kryminalne przestępstwo. Ciąży na nim zarzut „naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji pojazdów transportowych”. Z informacji Interpolu wynika, że został skazany w Rosji i właśnie rosyjska prokuratura wnioskowała do sądu o wydanie nakazu jego aresztowania. Sobekh jest jednym z 32 Polaków na liście poszukiwanych przez Interpol.
- Policja, oczywiście, ma informacje o poszukiwanych przez interpol - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Poszukiwani za granicą, na przykład europejskim nakazem aresztowania, są zatrzymywani przez policję danego państwa. Ale żeby w ogóle taki nakaz zatrzymania został wydany, muszą występować istotne przesłanki, że ta właśnie osoba ukrywa się w danym państwie.
W ostatnich latach sprowadzono do Kujawsko-Pomorskiego kilka osób poszukiwanych ENA. W 2011 r. był to Adam S. oskarżony o zabójstwo w 1999 r. (skazany w 2014 r., ale wyrok uchylono) oraz w 2013 roku Piotr M., oskarżony o kierowanie przemytem narkotyków do Polski UK.