Chrzanów. Nowoczesne maszyny były chlubą Fabloku. Były pracownik wspomina lata świetności zakładu [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz

Chrzanów. Nowoczesne maszyny były chlubą Fabloku. Były pracownik wspomina lata świetności zakładu [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz

Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” w Chrzanowie przez dziesiątki lat była chlubą regionu. Słynęła nie tylko z budowy najnowocześniejszych lokomotyw, ale również przedmiotów codziennego użytku. Jej park maszynowy był imponujący.

Z sentymentem lata świetności zakładu wspomina Tadeusz Jendrys, który jako 15-latek w 1985 r. rozpoczął tu praktyki jako tokarz na warsztatach szkolnych. W tym czasie Fablok zaczął wychodzić na prostą po sporych problemach finansowych. Pan Tadeusz po zakończeniu nauki w przyzakładowej szkole zawodowej w czerwcu 1988 r. został skierowany na wydział W2 do przyuczenia się na tokarce karuzelowej SKQ.

- To było starcie młodego człowieka z wielkim przemysłem, nową technologią i wieloma kontrastami w kraju wielkich przemian - wspomina Tadeusz Jendrys.

W tych czasach park maszynowy szczególnie na W2 był bardzo nowoczesny. W 1985 r. w Fabloku używane były już suwmiarki z odczytem cyfrowym. Wiele z maszyn było zautomatyzowanych. Były też i stare ale jakże udane konstrukcje. Takową była tokarka karuzelowa Cincinnati, która pochodzi z 1936 r. Wyprodukowała ją firma z USA.

- Tam wszystko było bez łożysk tylko na panewkach. I chodziło to bez remontów - podkreśla pan Tadeusz.

Służyła ona do toczenia kół lokomotyw oraz ich wyważania. Tokarz dostawał duże koło lokomotywy z zaznaczonym kredą krzyżykiem i podaną wagą ile w tym miejscu ma zestrugać z wagi koła.

- Każdego wióra dawał na wagę i ważył czy właściwą wagę odebrał z koła - wyjaśnia pan Tadeusz.

Z czego jeszcze słynął Fablok? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu. 

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.