Łódź i okolice nie są znane w Polsce jako region oryginalnych i atrakcyjnych produktów spożywczych oraz dań regionalnych. A to błąd, który należy jak najszybciej naprawić!
Łódzkie jest bowiem w czołówce pod względem liczby produktów zarejestrowanych na krajowej liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z Łódzkiego potraw jest na niej aż 119, podczas gdy np. Podlasie (z babką ziemniaczaną i serami korycińskimi) ma ich tylko 64, a Warmia i Mazury (gdzie dań rybnych jest mnóstwo) tylko 29. Przed Łódzkiem są tylko województwa z południa i wschodu Polski (podkarpackie - 219, małopolskie - 198, lubelskie - 180, śląskie - 143) oraz pomorskie - 175.
Zalewajka i chrzan
Firmowym daniem z Łodzi i okolic jest oczywiście zalewajka - gęsta zupa z ziemniakami na chlebowym zakwasie.
- To zupa niespotykana nigdzie indziej w Polsce. Oryginalnym łódzkim daniem jest również zupa chrzanowa z okolic Kiełczygłowa i Osjakowa oraz plendze kartoflane z Wójcina - mówi Aldona Plucińska, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - W Łódzkiem częściej są smaki ostre i słone. Występuje zróżnicowanie regionalne, choć produkt wyjściowy jest taki sam, np. kluski w łowickim były większe i splatane w tzw. kłosy, a w łęczyckim były mniejsze, cięte na tzw. szkaplerzyki.
Mięso, miód i sery
Największa grupa zarejestrowanych łódzkich dań to potrawy mięsne. Jest ich aż 29. Są wśród nich np. wędzone kiełbasy jordanowskie, nadolski boczek, jagnięcina ze świniarki, pachwina wędzona z Szadku, szynka cygańska z Zaborowa. Tradycja tych potraw sięga XIX w., np. kiełbasa bilska wiąże się z powstaniem styczniowym, kiedy to zaistniała potrzeba zaopatrywania powstańców w żywność nadającą się do długotrwałego przechowywania w warunkach polowych. Są też różne rodzaje miodów zbieranych z dala od zanieczyszczeń (w dolinie Mrogi, gminie Żelechlinek oraz na ziemi brzezińskiej), których nektar ma niepowtarzalny aromat. Przez ostatnie pół roku lista łódzkich produktów regionalnych powiększyła się o 15 pozycji. Wśród nich jest np. ser twarogowy z siary (żółtawy o smaku waniliowym), kiełbasa z Księżych Młynów, syrop malinowy z Lubowidzy, masło szczercowskie i konfitura z żurawiny ze wsi Osse.