Agata Flak

Chory na odrę pasażer autobusu w szybkim tempie zarazi większość nieszczepionych osób

Odra jest jedną z cięższych chorób zakaźnych obarczonych śmiertelnością. Fot. 123RF Odra jest jedną z cięższych chorób zakaźnych obarczonych śmiertelnością.
Agata Flak

Wirus odry działa szybko. Jedna osoba w kilkadziesiąt minut może zarazić nawet dwadzieścia, które nie zostały zaszczepione.

Aby zachorować wystarczy rozmowa z chorym czy jazda tym samym autobusem.

- Wirus odry przenoszony jest drogą kropelkową. Zakażona osoba, która wejdzie w populację zdrowych w kilkadziesiąt minut zarazi większość niezaszczepionych osób

- informuje lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog, pediatra.

Dodaje, że ryzyko zakażenia odrą jest nieporównywalnie większe niż grypą czy inną chorobą zakaźną.

Ognisko odry na Mazowszu

Przykładem pokazującym, że odra rozprzestrzenia się w szybkim tempie jest Mazowsze. Warszawski sanepid odnotował osiemnaście przypadków zachorowań na odrę - siedemnaście w powiecie pruszkowskim i jedno w powiecie warszawskim (dane z 4 listopada z godziny 19). Wśród chorych jest sześcioosobowa rodzina z Pruszkowa. Na początek zachorowały 7- i 6-latka. Następnie ich matka, 13-letni syn i ojciec. W ogóle nie zachorowała 9-latka, która z kalendarzem szczepień przyjęła pierwszą z dwóch dawek. To dowód na to, że warto się szczepić.

- W Polsce dzieci przeciw odrze szczepi się dwa razy. Robi się to, aby odporność utrwalić na długie lata. Po raz pierwszy dziecko powinno zostać zaszczepione kiedy ma około 1,5 roku. Kolejna dawka powinna zostać podana w wieku szkolnym - wyjaśnia specjalista chorób zakaźnych.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • o modzie na nieszczepienie i pogorszeniu się sytuacji epidemiologicznej w Europie
 • jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu
 • jakie są objawy odry i czym grozi choroba
Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.