Choroby na tle psychicznym nie są obce nastolatkom. Pomoc musi przyjść szybko

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Anna Folkman

Choroby na tle psychicznym nie są obce nastolatkom. Pomoc musi przyjść szybko

Anna Folkman

Antonina to licealistka ze Szczecina, która została jedną z twarzy ważnej społecznej ogólnopolskiej kampanii. Stała się ambasadorką akcji „Wybieram życie”, która ruszy we wrześniu. Jej celem będzie profilaktyka w zakresie samobójstw i przemocy rówieśniczej. Opowiadanie swojej historii jest dla niej rodzajem autoterapii, która po wielu przejściach pomaga jej wrócić do normalnego życia.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zobacz… Jestem. Zajmuje się ona szeroko rozumianą pomocą dzieciom i młodzieży z problemami emocjonalnymi.

- Jestem jedyną osobą ze Szczecina, która będzie promować kampanię - zaczyna Tosia. - W jej ramach będą organizowane prelekcje, konferencje itp. Akcję zaplanowano na nadchodzący rok szkolny, od września do czerwca. Jako ambasadorzy będziemy mówić o powodach, które mogą być przyczyną problemów młodych, będziemy łamać stereotypy wokół zaburzeń psychicznych, np. tematu szpitala psychiatrycznego. Mamy te doświadczenia za sobą, dlatego chcemy o tym opowiedzieć. Niestety problemy emocjonalne młodych ludzi są na początku bagatelizowane, a pomoc często przychodzi za późno.

Wykluczana w szkole

W przypadku Antoniny problemy zaczęły się około 5 klasy podstawówki. Upłynęły dwa lata zanim ktoś zareagował, zauważył, że dzieje się z nią coś złego.

- Miałam spory problem z odnalezieniem się w społeczeństwie - opowiada dziewczyna. - Byłam bardzo wykluczana przez rówieśników. Do tego niektórzy nauczyciele stosowali przemoc. Chodziłam wtedy do szkoły pod Poznaniem.

Wtedy pojawiły się pierwsze objawy, z których nikt nie zdawał sobie sprawy. Sama Antonina nie wiedziała, że to może zwiastować coś złego.

- Miałam dużą huśtawkę nastrojów. Raz się śmiałam, za chwilę płakałam - wspomina nastolatka. - Generalnie byłam smutna, miałam problemy ze spaniem. Uciekałam od ludzi, kładłam się w ciągu dnia, a potem w nocy nie mogłam zasnąć. To zauważyła mama i próbowałyśmy nawet dostać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Niestety rodzice byli zajęci sobą. Tata dużo pracował i pojawiły się też pierwsze tematy okołorozwodowe. W domu były stałe kłótnie i rodzice na mnie i na moje trzy młodsze siostry nie zwracali uwagi. Musiałam się trzymać, ale nie mogłam sobie z tym poradzić, stałam się nagle taką ich opiekunką.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.