Choć Anna Jantar już tu nie mieszka, to pamięć o niej wciąż trwa

Czytaj dalej
Fot. Archiwum rodzinne Natalii Kukulskiej
Marek Zaradniak

Choć Anna Jantar już tu nie mieszka, to pamięć o niej wciąż trwa

Marek Zaradniak

Był 14 marca 1980 roku. Dokładnie o godzinie 11.15, niedaleko warszawskiego lotniska Okęcie, rozbił się lecący z Nowego Jorku należący do Polskich Linii Lotniczych LOT Ił 62 „Mikołaj Kopernik”. Leciało nim 77 pasażerów i 10 członków załogi. Niestety wszyscy zginęli. Była wśród nich jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek minionego stulecia – poznanianka Anna Jantar.

Przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu jako Anna Maria Szmeterling. Jej ojciec Józef pochodził ze Lwowa, a mama Halina z Surmacewiczów z Wronek. Ania była dzieckiem niezwykle uzdolnionym artystycznie, a jej talent ujawnił się bardzo wcześnie. Miała słuch absolutny i jako czterolatka zaczęła uczęszczać do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a potem do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego, która wtedy mieściła się przy ulicy Zwierzynieckiej. Jej instrumentem stał się fortepian. Gdy miała 10 lat, zabrano ją na koncert w Filharmonii Poznańskiej.

Mając lat 12, wygrała konkurs pianistyczny, ale coraz bardziej pociągało ją śpiewanie. Jeszcze jako licealistka, a uczyła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, związała się z poznańskimi klubami studenckimi Od Nowa i Nurt. Śpiewała z zespołem „Szafiry” Piotra Kuźniaka, a także z grupą „Organizacja Józefa Paskuda”, którą kierował gitarzysta Tomasz Dziubiński. Śpiewanie sprawiło, że nie dopuszczono jej do matury w VIII LO, dlatego zdawała ją w wieczorowym LO przy ulicy Strzeleckiej. Po maturze zdawała egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zdała z piątą lokatą, ale niestety był to czas, gdy wiele zależało od komisji społecznej. W rezultacie z 13. lokatą nie dostała się na studia.

„Najtrudniejszy pierwszy krok” i inne przeboje

W 1968 roku w studio Polskiego Radia w Poznaniu przy ulicy Berwińskiego nagrała znaną między innymi z repertuaru grupy No To Co piosenkę „Po ten kwiat czerwony”. W tym samym roku za piosenkę „A lipiec grał” otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Rok później na Famie w Świnoujściu wyróżniono ją za piosenkę „Łąka bez kwiatów”. W roku 1969 Anna Szmeterling rozpoczęła współpracę z grupą Waganci i 15 sierpnia 1970 roku wzięła ślub cywilny z jej liderem Jarosławem Kukulskim. Ślub kościelny odbył się 11 kwietnia 1971 w kościele św. Anny. Rok 1970 przyniósł również wielki przebój Wagantów „Co ja w Tobie widziałam?”. W 1972 roku Anna Maria Szmeterling zaczęła występować pod pseudonimem Anna Jantar.

Przełomem w jej działalności stał się rok 1973, kiedy to wystąpiła w Opolu w przygotowanym przez Estradę Poznańską koncercie „Interpretacje”. Śpiewała wtedy swój wielki przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Nie zdobyła nagrody głównej, ale piosenkę tę śpiewała cała Polska. Potwierdzeniem popularności artystki był w następnym roku utwór „Tyle słońca w całym mieście”, który zarazem stał się tytułem pierwszej solowej płycie Ani, która rozchodząc się w nakładzie ponad 150 tysięcy egzemplarzy, zdobyła miano „złotej płyty”. „Złotą płytą” stał się też kolejny album „Za każdy uśmiech twój”. W wysokich nakładach rozeszły się także kolejne płyty „Zawsze gdzieś czeka ktoś” z roku 1977 i „Anna Jantar” wydana w roku 1980. Niestety, jej świetnie rozwijająca się kariera została przedwcześnie przerwana. Jednak pamięć o tej niezwykłej artystce trwa.

Od 40 lat o Annie pamiętają wszyscy

Po tragicznej śmierci Anny Jantar grupa Budka Suflera dedykowała jej piosenkę „Słońca jakby mniej”, którą zamieściła na płycie „Ona przyszła prosto z chmur” nagraną razem z wokalistą Romanem Czystawem. Anna Jantar jest wymieniona również w piosence „Czas ołowiu” nagranej z Budką Suflera przez Felicjana Andrzejczaka. Natomiast Krzysztof Krawczyk poświęcił jej piosenki „Lot nr 205” oraz „To, co dał nam świat”. Córka piosenkarki Natalia Kukulska nagrała poświęcone jej mamie utwory „Dłoń” i „Po tamtej stronie”. W roku 1990 ukazała się pierwsza płyta, na której polscy artyści w hołdzie Annie Jantar śpiewają piosenki z jej repertuaru. Byli wśród nich Eleni, Bogusław Mec, Mietek Szcześniak czy Magda Durecka.

W roku 1994 ukazała się opracowana przez Mariolę Pryzwan książka „Wspomnienie o Annie Jantar. Słońca jakby mniej”. W latach 2004-2006 we Wrześni obywał się Festiwal Piosenki im. Anny Jantar. Jesienią 2008 roku ukazała się książka księdza Andrzeja Witki o Annie Jantar. 14 marca 2014 roku ukazała się kolejna książka Marioli Pryzwan „Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach”, będąca poszerzonym wydaniem jej wcześniejszej książki. 4 czerwca 2015 roku, tuż przed 65. rocznicą urodzin piosenkarki, ukazała się jej biografia „Tyle słońca. Anna Jantar” autorstwa Marcina Wilka.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.