Chcesz mieć dobry nastrój? Zadbaj o swoje bakterie!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH

Chcesz mieć dobry nastrój? Zadbaj o swoje bakterie!

Prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH

Bakterie nie kojarzą się nam dobrze, bo chociaż nie są one winne aktualnej pandemii - to jednak powodują wiele innych chorób. Dlatego wiadomość, że każdy z nas nosi w sobie ponad 2 kg bakterii budzi zwykle zdziwienie. A jednak ta mikrobiota jest nam niezbędnie potrzebna, bo bakterie pomagają nam w wielu procesach życiowych.

Świadomość, że prawidłowe działanie bakterii przewodu pokarmowego jest warunkiem zdrowia w jego wielu różnych wymiarach, jest z pewnością korzystna. Bakterie pomagają nam trawić polisacharydy, wytwarzają witaminy B i K, uczestniczą w przyswajaniu sodu, wapnia, potasu i magnezu. Od sprawności ich działania zależy nasze samopoczucie: trudno o dobry nastrój, gdy w jelitach rewolucja!

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.