Natalia Dyjas-Szatkowska

Chcemy walczyć ze stereotypami w jazzie

Marcin Łukasiewicz, lider zespołu Morte Plays. Fot. Karol Trębuła Marcin Łukasiewicz, lider zespołu Morte Plays.
Natalia Dyjas-Szatkowska

O nowej płycie „Postapo”, odbiorze muzyki jazzowej i wyzwaniach młodych twórców rozmawiamy z Marcinem Łukasiewiczem z zespołu Morte Plays

Czy z muzyką jazzową jest trochę tak jak z poezją? Czy niektórzy obawiają się tej sztuki , bo boją się, że jej nie zrozumieją?
Ludziom często się wydaje, że jazz jest bardzo trudną, ale i nudną muzyką. Pojawią się opinie, że to muzyka zbyt elegancka albo do posłuchania w... windzie. To chyba zależy od edukacji muzycznej, której w szkołach jest stosunkowo mało. Brakuje lekcji, omawiających jazz. W innych krajach uczniowie działają w szkolnych zespołach, sami coś tworzą. U nas tego nie ma, przez co jazz obrasta w stereotypy.

Myślę, że muzyka powstaje ze wszystkich inspiracji, z tego, co czytamy, oglądamy, o czym rozmawiamy. A, że ostatnie miesiące to czas mojej fascynacji motywami postapokaliptycznymi, to i na tej płycie starałem się to jakoś pokazać. Bo utwory komponuję sam, to pewien zarys, który potem, w trakcie prób z muzykami, może się zmienić.  Cieszę się, że decydujemy się na te zmiany brzmienia na płytach, bo to powoduje, że wciąż się rozwijamy, szukamy nowych dróg.

Czytaj więcej:

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:  • problemy i sprawy Zielonej Góry,

 • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.