Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

CETA. Porozumienie, które wzburzyło Europejczyków

Czytaj dalej
Piotr Nowak

CETA. Porozumienie, które wzburzyło Europejczyków

Piotr Nowak

Unia Europejska zmierza ku liberalizacji handlu z Kanadą. Czy jest alternatywa dla CETA? Pytamy o to specjalistów.

Prowadzone w zaciszu brukselskich biur negocjacje między Unią Europejską a Kanadą wywołały silny opór społeczny, po tym jak informacje o nich wyciekły do mediów.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się w sierpniu 2014 r. Komisja Europejska oficjalnie przedstawiła liczący ponad 1600 stron tekst porozumienia państwom członkowskim w lipcu bieżącego roku. Miesiąc temu treść poznała opinia publiczna. Od tego czasu trwają protesty.

Dr Paweł Pasierbiak z Wydziału Ekonomicznego UMCS przyznaje, że część winy za ten stan ponoszą sami politycy.

- W wypadku negocjowania umowy CETA Komisji Europejskiej brakowało przejrzystości i konsultacji społecznych. Z drugiej strony uaktywniły się ruchy społeczne, które niekiedy zbyt populistycznie straszyły konsekwencjami jej podpisania - dodaje ekonomista.

Wątpliwości były na tyle duże, że w czwartek odwołano szczyt, na którym umowa miała zostać podpisana. Kolejnego terminu jeszcze nie wyznaczono, ale wiele na to wskazuje, że umowa będzie zawarta. Zielone światło dała Belgia, w której przedstawiciele rządu i parlamentu przystali na warunki umowy. W przypadku Polski CETA wymaga ratyfikacji 2/3 głosów Sejmu.

Czy Polacy powinni bać się porozumienia z Kanadą? Szkód dla rolników nie spodziewają się specjaliści.

- Większy szok przeżyliśmy na początku lat 90., liberalizując stosunki gospodarcze w Polsce. Teraz nam to nie grozi. Uważam, że większym wyzwaniem dla polskich producentów żywności jest rywalizacja z rolnikami z Europy Zachodniej, a nie sądzę, żeby ta konkurencja wywierała negatywny wpływ na naszą gospodarkę. Warto też przypomnieć, że na modernizację i restrukturyzację rolnictwa dostajemy fundusze z UE. Wykorzystujemy je do zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw i to w tę stronę będzie zmierzał rozwój naszego rolnictwa - mówi dr Bartosz Jóźwik z Wydziału Nauk Społecznych KUL.

Wątpliwości wywołują różnice w podejściu do żywności modyfikowanej genetycznie (GMO).

- UE zajmuje ostrożne stanowisko w kwestii żywności modyfikowanej genetycznie i twierdzi, że nie ma dowodów na to, iż taka żywność nie jest szkodliwa. Z kolei USA i Kanada utrzymują, że nie ma dowodów szkodliwości tych produktów, a w związku z tym nie należy ich zakazywać - tłumaczy dr Paweł Pasierbiak.

- Obawiamy się żywności genetycznie modyfikowanej, ale to przecież konsumenci w sklepach wybierają produkty, które im najbardziej odpowiadają - zastrzega dr Jóźwik.

Zniesienie niemal wszystkich ceł, liberalizacja handlu usługami może doprowadzić do tego, że kanadyjskie banki łatwiej będą wchodzić na rynki europejskie.

- To niekoniecznie dobra informacja dla Polski, w przypadku której sektor bankowy i tak pozostaje w większości w obcych rękach - mówi ekonomista z UMCS. Jest też druga strona medalu. - Liberalizacja współpracy gospodarczej to szansa na wejście na rynek kanadyjskich, co dla polskich przedsiębiorców nie byłoby łatwym zadaniem. Z drugiej strony, powinniśmy zwiększać naszą obecność i konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Zamykanie się na Kanadę nie rozwiązuje naszych problemów - podkreśla dr Jóźwik.

Część ekspertów zapowiada, że po podpisaniu umowy możemy się spodziewać większego importu z Kanady. W przypadku niektórych produktów może to spowodować spadek cen od kilku do kilkunastu procent.

- Unia Europejska i Polska rozwijają współpracę z państwami Azji, w tym z Chinami, ale kiedy zaczynamy dyskusję o Stanach Zjednoczonych (TTIP) oraz Kanadzie (CETA), to z różnych stron pojawia się opór. To nie jest dobry kierunek - mówi dr Jóźwik i dodaje:

- Od końca II wojny światowej zauważamy liberalizację międzynarodowych stosunków gospodarczych. Obniżanie stawek celnych w relacjach z Kanadą odbywa się od lat. Bez CETA.

Na inny aspekt umowy zwraca uwagę dr Pasierbiak: - Podpisywanie umów o preferencyjnym handlu, a jedną z nich jest CETA, to tendencja ogólnoświatowa. Jeśli nie porozumiemy się z Kanadą i USA, jeśli gospodarka UE nie będzie konkurencyjna, to możemy przegrać rywalizację z Chinami.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Nowin.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Nowin
  • codzienne e-wydanie Nowin
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Piotr Nowak

Zajmuje się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.