Centrum czeka na konkurs, by dostać unijne pieniądze
Czytelnicy proponują jak wydać swoje pieniądze. Pytają też o hotel i... oddziały.
Marta Bakalrz, mama trzyletniej Ewelinki, interesuje się losami planowego centrum pediatrii.
- Czy musimy czekać na pieniądze z centrali? Nie możemy wybudować go w ramach lubuskiego programu? Przecież też mamy pieniądze na zdrowie? A przypomnę, że to inicjatywa pani marszałek Elżbiety Polak - podkreśla zielono-górzanka. - A zdrowie jest najważniejsze!
Koszt budowy Centrum Matki i Dziecka do około 193 milionów złotych
Budowa Centrum Matki i Dziecka to - według dyrektora departamentu ochrony zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasza Wróblewskiego - koszt ok. 193 mln zł. Nie wystarczyłoby pieniędzy, gdybyśmy chcieli skorzystać z unijnych funduszy na ochronę zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Pula pieniędzy bowiem wynosi 120 mln zł. Ale dzięki temu, że wojewódzki szpital stał się klinicznym, będzie można sięgnąć po centralne fundusze w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Tu do dyspozycji jest 377 mln euro! Uniwersytet Zielonogórski będzie mógł starać się o dofinansowanie inwestycji do 85 procent wszystkich kosztów. Na razie ministerstwo zdrowia nie ogłosiło jeszcze konkursu. Najpierw chce zakończyć tworzenie mapy potrzeb zdrowotnych.
- Wiem, że inwestycja miała być zapisana w Kontrakcie Terytorialnym. Czy już jest? - pyta pani Marta. - Na jakim etapie jest to przedsięwzięcie?
Jak tłumaczy wicedyrektor departamentu rozwoju i współpracy zagranicznej Małgorzata Mizera-Wołowicz - już dwa lata temu samorząd województwa utworzenie Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze kierował do Kontraktu Terytorialnego. Jednak w chwili, kiedy trwały negocjacje związane z planowanymi przedsięwzięciami, objętymi KT, nie były znane ostateczne wynik negocjacji z Komisją Europejską w sprawie możliwości finansowania ochrony zdrowia z funduszy unijnych. Dlatego zadanie to nie zostało wpisane do lubuskiego KT.
Centrum Matki i Dziecka
- oddział pediatrii ogólnej, diabetologii, endokrynologii, hematoonkologii i nefrologii dziecięcej,
- oddział chirurgii dziecięcej, chirurgii noworodka, traumatologii i urologii dziecięcej,
- oddział onkologii i hematologii dziecięcej – stacjonarny,
- oddział położnictwa z traktem porodowym,
- oddział neonatologii z OIOM-em noworodkowym,
- zintegrowany blok operacyjny – 6 sal wraz z zapleczem,
- oddział intensywnej opieki,
- oddział zakaźny,
- baza rehabilitacyjna,
- część hotelowa,
- w ielospecjalistyczna przyc
hodnia przyszpitalna
część kliniczna CMiD.
- Niemniej jednak samorząd planuje, by w momencie renegocjacji zapisów KT przedsięwzięcie dotyczące Centrum Matki i Dziecka zostało zapisane w kontrakcie - podkreśla Małgorzata Mizera-Wołowicz.
Czytelnicy pytają także o to, czy zaplanowane zostały miejsca noclegowe
- Przecież przyjeżdżać tu będą dzieci z rodzicami nie tylko z całego województwa - mówi Grażyna Nowakowska. - To chyba gdzieś będą musiały spać.
T. Wróblewski potwierdza, że planowane są miejsca noclegowe dla rodziców czy opiekunów. Dzięki centrum nastąpi odseparowanie oddziałów dziecięcych i oddziału położnictwa i neonatologii od oddziałów, gdzie przebywają dorośli pacjenci, zwiększenie zakresu udzielanych świadczeń, stworzenie przyjaznego środowiska dla dzieci poprzez zorganizowanie sal zabaw, stworzenie nowoczesnej bazy diagnostyczno-zabiegowej.