Cela w podziemiach klasztoru w Grudziądzu [zapraszamy do środka]
W najstarszej, murowanej części Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego w Grudziądzu zostanie dziś otwarta Izba Historii i Pamięci. Pierwotnie znajdował się tutaj Zakon Braci Mniejszych Reformatów.
W podziemiach, gdzie urządzono Izbę były pomieszczenia gospodarcze. Teraz są tutaj różne eksponaty, tablice, zdjęcia z różnych okresów działalności tego miejsca i jego właścicieli. - Od pierwszych zasiedleńców, czyli Braci Mniejszych Reformatów, którzy w wyniku kasaty zakonu zostali stąd wypędzeni, przez kolejnych właścicieli, czyli władze pruskie, następnie czasy rodzenia się więziennictwa w Grudziądzu, II wojnę światową po lata 80. -te - mówi st. szereg. Marcin Nowicki z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.
Kajdany, naczynia
By zgromadzić materiały, które trafiły do Izby Historii i Pamięci, zlecono badania architektoniczne i historyczne. Dopiero uzyskana wiedza, pozwoliła na dotarcie do różnych źródeł i pozyskanie unikatowych eksponatów. A wśród nich m.in.: fragment kolumny, która stała najprawdopodobniej przed fasadą kościoła, fragmenty oryginalnej posadzki kościoła, kajdany - pozostałość po władzach pruskich. - Ponadto zachowały się naczynia po więzionych tutaj jeńcach - dodaje st. szereg. Marcin Nowicki.
Mieszkańcy też będą mogli zwiedzać Izbę
Do Izby Historii i Pamięci znajdującej się w podziemiach dawnego klasztoru Braci Mniejszych Reformatów będą mogli zaglądać mieszkańcy. Pierwsze wejście 30 listopada. Kolejne dwa w grudniu. Niestety, miejsc już nie ma. Władze więzienia zapewniają jednak, że w miarę możliwości kilka razy w roku, miejsce to będzie udostępniane do zwiedzania.