Cały świat przyjeżdża do Kielc
Uniwersytet Jana Kochanowskiego zacieśnia kontakty z uczelniami z Europy i pozaunijnymi. Studenci mogą wyjechać na wymianę do Chin czy Japonii, a zagraniczni goście prowadzą zajęcia dydaktyczne i odbywają szkolenia w UJK. Oto jak wyglądają takie wykłady.
W ramach programu Erasmus+ w ostatnich miesiącach przyjęto pracowników uczelni z Chin, Japonii, Rosji, Gruzji, Ukrainy i Włoch.
Delegacja z Tianjin
W styczniu przyjechało czworo wykładowców z Uniwersytetu Politechnicznego w Tianjin w Chinach. Na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym dr Yaofang Zhang i dr Huan Zhang prowadziły wykłady z fizyki i chemii. Dwoje innych wykładowców TJPU przyjechało do UJK w celach szkoleniowych: dr Jianing Song na Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania oraz prof. Ge Sun do Instytutu Sztuk Pięknych. Pracownicy TJPU doskonalili swoje umiejętności i podnosili kwalifikacje zawodowe związane z charakterem pracy wykonywanej w uczelni macierzystej. Chętnie dzielili się dobrymi praktykami i wymieniali swoje doświadczenia w zakresie tematyki objętej szkoleniem.
Z Tokio do Kielc
Na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym gościł Yuichi Murata, pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej uczelni partnerskiej Shibaura Institute of Technology w Tokio. Podczas spotkania z władzami, pracownikami i studentami UJK zaprezentował swoją uczelnię i przedstawił program wymiany edukacyjnej. Zachęcał studentów do zrealizowania jednego semestru studiów lub programu badawczego w Japonii. Zwiedził laboratoria w Instytutach Chemii, Fizyki i Biologii, Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium. Spotkał się też z japońskimi studentami, którzy w ramach wymiany studiują w tym semestrze chemię na UJK.
Gość z Ukrainy
Charakter szkoleniowy miała wizyta Tatiany Kaider, która jest wykładowcą literatury polskiej w Instytucie Filologii Polskiej Kijowskiego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Koordynatorzy programu Erasmus+ zapoznali panią profesor z uczelnią, pokazali Bibliotekę Uniwersytecką, Centrum Rehabilitacji i Sportu i Centrum Kultury i Języka Polskiego. Program pobytu obejmował hospitację zajęć dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej. Pobyt w naszej uczelni był dla wykładowczyni z Kijowa znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy, obserwacji pracowników UJK w pracy codziennej oraz zapoznania się z innymi metodami pracy dydaktycznej.
Szkolenie dla Rosjanki
W połowie kwietnia na UJK przyjechała z wizytą szkoleniową Valeria Latypova z Biura Współpracy Międzynarodowej Państwowego Uniwersytetu im. Fiodora Dostojewskiego w Omsku. Tematyka szkolenia objęła przede wszystkim zagadnienia związane z realizacją programu Erasmus+ KA107 „Współpraca z Krajami Partnerskimi”. Władze Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego zorganizowały spotkanie naszego gościa ze studentką uczelni rosyjskiej, która w tym semestrze studiuje w ramach wymiany na UJK.
W tym samym czasie program dydaktyczny na Wydziale Humanistycznym realizował wykładowca tej samej uczelni, dr Alexei Sorokin prowadząc zajęcia dla studentów Instytutu Historii.
Włoskie klimaty
W Biurze Wymiany Studentów i Doktorantów gościł Francesco Maugeri z Uniwersytetu w Viterbo. Szczególnie cenne dla niego szkolenie przeprowadzili pracownicy Akademickiego Biura Karier. Francesco spotkał się również z władzami i pracownikami Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania.
Nanotechnologia i handel
Niezwykłe zainteresowanie na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym wzbudziły wykłady prof. Dmytro Mishurova z Politechniki w Charkowie , który omawiał rolę nanotechnologii we współczesnej nauce. Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania odwiedzili wykładowcy z Ukrainy i Gruzji. Prof. Pavlo Brin z Politechniki w Charkowie wygłosił wykłady z zakresu zarządzania w biznesie, a Natia Dalishvili z Uniwersytetu Grigola Robakidze w Tbilisi omawiała stosunki handlowe między UE a Gruzją. Wykładowczyni z Gruzji spotkała się również z członkami Studenckiego Koła Naukowego Koncept.