Cały powiat przygotowuje się do powitania pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. FOT. AGNIESZKA ROGALSKA
Ewa Tyrpa

Cały powiat przygotowuje się do powitania pielgrzymów

Ewa Tyrpa

Powiat proszowicki. Podczas Światowych Dni Młodzieży gminy przyjmą prawie 3 tysiące osób, które przyjadą z Polski, Włoch i Hiszpanii. Służba zdrowia, gminy, policja i strażacy są przygotowani do zapewnienia im bezpiecznego pobytu. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

W przyszłym tygodniu gminy i parafie otrzymają potwierdzenia z listami pielgrzymów. Wtedy będzie już dokładnie wiadomo ile osób i skąd przyjedzie do dekanatów w powiecie proszowickim.

Najwięcej osób przyjmie gmina Proszowice. Jak poinformował burmistrz Grzegorz Cichy, do tej pory zgłoszonych zostało 1650 osób, które zamieszkają w 11 obiektach gminnych, głównie szkołach, a także remizach. Będą też pielgrzymi, którzy pojawią się w prywatnych domach parafian.


Autor: Joanna Urbaniec

Większość pielgrzymów to młodzież z diecezji z Padwy we Włoszech.

- Mamy przygotowany program pobytu naszych gości. Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami. Większość czasu pielgrzymi spędzą poza miejscem noclegu, głównie w Krakowie. Pojadą do Oświęcimia, a w sobotę i niedzielę na spotkanie z Ojcem Świętym - informuje Małgorzata Grochot, koordynująca to wydarzenie z ramienia Urzędu Gminy i Miasta w Proszowicach.

- Przygotowujemy wiele wydarzeń kulturalno-religijno-muzycznych, a w pierwszy dzień 25 lipca w amfiteatrze - Festiwal Młodych - zapowiada ks. Tomasz Kubicki, koordynator dekanalny.

W stanie pełnej gotowości będą wszystkie służby w powiecie. - Zapewnimy dodatkowe ratunkowe zespoły medyczne i łóżka w szpitalu - mówi Janina Dobaj, dyrektorka proszowickiego szpitala, który na zabezpieczenie medyczne podczas Światowych Dni Młodzieży otrzyma odrębną pulę pieniędzy z funduszy wojewody małopolskiego.

Przedstawiciele policji, straży i szpitala na bieżąco spotykają się z burmistrzem w sprawie organizacji pobytu pielgrzymów. Wyznaczono całodobowe dyżury różnych służb, m.in. elektryków, hydraulików, firm wywożących odpady.

- Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w parkowaniu samochodów. Rynek będzie całkowicie wyłączony i przeznaczony tylko dla autobusów przewożących pielgrzymów. Doraźnie mogą być ograniczenia w ruchu na ul. Kolejowej, którą będą przejeżdżać autokary - uprzedza Paweł Burda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach.

Policjanci apelują do mieszkańców, by dbali o swoje bezpieczeństwo i na przykład w dzień targowy uważali na kieszonkowców. - Będziemy pracować ze zwiększonymi siłami i środkami, ale należy liczyć się z pewnymi zagrożeniami w ruchu drogowym oraz z kradzieżami - mówi Damian Zapart, naczelnik Wydziału Prewencji w KPP.

W zabezpieczeniu będą też pomagać strażacy z proszowickiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. - Uzupełniliśmy sprzęt medyczny i zwiększyliśmy do 17 liczbę ratowników na jednej zmianie. W pełnej gotowości są też druhowie z dziesięciu jednostek ochotniczych straży pożarnych, zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - zapowiada Zbigniew Kwinta, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Strażacy z OSP we wszystkich gminach będą zabezpieczać pobyty pielgrzymów na swoim terenie.

Gmina Nowe Brzesko udostępnia pielgrzymom miejsca w mieście, Hebdowie i Sierosławicach. - Mamy w planie przygotowanie dla nich i mieszkańców spotkania w formie pikniku z meczem piłkarskim, ogniskiem i koncertem Orkiestry Dętej z Grobli - zapowiada Jacek Zawartka, wiceburmistrz Nowego Brzeska. W gminie nie we wszystkich obiektach są prysznice, ale już zamówiono mobilne.

Piknik religijny planuje też zorganizować gmina Pałecznica.

Wielu parafian wybiera się do Wieliczki, gdzie w nowo otwartym Domu Miłosierdzia jeszcze przez dwa tygodnie będzie wyłożona księga pamiątkowa. Można w niej wpisać życzenia dla papieża Franciszka.

Liczba pielgrzymów i miejsce zakwaterowania w obiektach gmin Powiatu Proszowickiego:

Koniusza - 375 osób, pielgrzymi zamieszkają w budynkach szkolnych w: Biórkowie Wielkim, Glewcu, Koniuszy, Posądzy.

Koszyce - 40 osób, zostaną zakwaterowani i ugoszczeni w domach parafian.

Nowe Brzesko - 500 osób, zamieszkają m.in. w szkołach w Nowym Brzesku, Mniszowie, Sierosławicach, Środowiskowym Domu Samopomocy w Gruszowie.

Pałecznica - 400 osób, Zespół Szkół w Pałecznicy.

Proszowice - 1650 osób znajdzie nocleg m.in. w szkołach w Proszowicach, Klimontowie, Koczanowie, remizie w Bobinie.

Radziemice - 50 osób, Zespół Szkół w Radziemicach.

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Ewa Tyrpa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.