Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie (OKŚZpNP) apeluje do osób, które są pokrzywdzone wyrokami sądów w okresie PRL i kolegiów ds. wykroczeń z okresu stanu wojennego za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, aby zgłaszały się do Komisji po pomoc prawną.
Ustawa o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 r. wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego obowiązuje od 1991 r. i na jej mocy wiele osób samo dochodziło już swoich praw do rehabilitacji i odszkodowań przed sądami, ale są jeszcze takie, które nie skorzystały z uprawnień, jakie daje im ta ustawa. I do nich jest skierowany apel jednostki śledczej IPN w Rzeszowie.
- Od 2016 roku uprawnienie w zakresie występowania przed sądami na rzecz pokrzywdzonych przez sądy PRL i kolegia ds. wykroczeń ma prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. I my pomagamy pokrzywdzonym dochodzić swoich praw – mówi naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prokurator Beata Śmiechowska. – Po pierwsze, jeśli dojdzie do prawomocnego postanowienia sądu w tym zakresie, mówimy o rehabilitacji pokrzywdzonej osoby, a po drugie, taka osoba ma asumpt do tego, by w drugim procesie ubiegać się o odszkodowanie z tytułu bezprawnego pozbawienia wolności – uzupełnia pani prokurator.
Osoby, które zechcą skorzystać z pomocy OKŚZpNP w Rzeszowie powinny przyjść do niej z jakimiś dokumentami uprawdopodabniającymi ich roszczenia. Takie uprawnienia mają też krewni osób nieżyjących.
Osoby pokrzywdzone proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie: telefonicznie 17 867 30 01; faks 17 867 03 02; pisemnie na adres 35-060 Rzeszów, ul. Słowackiego 18; mail: komisja.rzeszow@ipn.gov.pl.
Wszelkie działania prokuratora w tej kategorii spraw są prowadzone z urzędu i nie wiążą się z kosztami ponoszonymi przez osoby pokrzywdzone.
Od czerwca 2016 r. do chwili obecnej prokuratorzy OKŚZpNP w Rzeszowie sporządzili łącznie 235 wniosków dotyczących 256 osób pokrzywdzonych wyrokami sądów w okresie PRL i kolegiów ds. wykroczeń z okresu stanu wojennego za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.