Była wójt Rokietnicy zasiadła w fotelu zastępcy naczelnika w starostwie. Zgodnie z przepisami

Czytaj dalej
Fot. Roman Kijanka/Polska Press
Norbert Ziętal

Była wójt Rokietnicy zasiadła w fotelu zastępcy naczelnika w starostwie. Zgodnie z przepisami

Norbert Ziętal

„Ciekawe, jaki deal Pani z PSL ubiła z PiS, że specjalnie dla niej stworzono stanowisko, które do tej pory nie istniało” - dopytuje nasz Czytelnik, który zasugerował nam, że mogło dojść do nieprawidłowości z powołaniem byłej wójt Rokietnicy Bożeny Gmyrek na zastępcę naczelnika w jarosławskim starostwie. - Wszystko odbyło się zgodnie z prawem - odpiera rzecznik starosty.

„(...) Ciekawe jaki „deal” Pani z PSL ubiła z PiS, że specjalnie dla niej stworzono stanowisko, które do tej pory nie istniało. Została vice naczelnikiem do spraw społecznych i oświaty w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu. Ponoć nie ma pieniędzy dla nauczycieli, a tu dla byłej Pani Wójt są pieniądze. Nasuwa się pytanie, czy czasem „deal” nie jest związany z wyborami do europarla-mentu, do którego ponoć planuje startować Starosta Jarosławski Pan Chrzan z PiS - pisze w e-mailu na „Alarm - Nowiny24” nasz Czytelnik.

Sprawdziliśmy. Faktycznie, była wójt Rokietnicy Bożena Gmyrek została 1 kwietnia powołana na stanowisko zastępcy naczelnika Wydz. Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. Wcześniej, 15 marca, wygrała konkurs na to stanowisko ogłoszony przez starostę.

- Konkurs został ogłoszony i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Jarosławiu 1 marca 2019 r. Wpłynęły dwie ofert, obydwie spełniały wymogi formalne. Ogłoszenie wyników nastąpiło 15 marca 2019 r. Całość procedury konkursowej, w tym ogłoszenie oraz wyniki, dostępna jest w Internecie, na stronie BIP - informuje Konrad Sawiński z Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Czy to nowe stanowisko? Starostwo odpowiada, że nie

- Dotychczas w jarosławskim starostwie nie było stanowiska zastępcy naczelnika wydz. edukacji. Czy zostało stworzone „pod konkretną osobę“ - pytamy.

Starostwo odpowiada:

- Nie zostało stworzone żadne nowe stanowisko. Zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych funkcjonuje w strukturze starostwa od 2015 r., kiedy połączono wydziały oświaty i zdrowia, w celu ograniczenia zatrudnienia. Zamiast dwóch naczelników i dwóch zastępców naczelników - jeden naczelnik i jeden zastępca.

- Od tego czasu na stanowisku zastępcy był vacat. Powołanie zastępcy naczelnika w tym momencie wynikało z potrzeby zapewnieniu właściwej organizacji pracy, sprawnego funkcjonowania oraz prawidłowej realizacji zadań określonych dla Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, w szczególności z zakresu spraw społecznych, przy wzrastającym zakresie obowiązków. Jest to związane z prowadzonymi inwestycjami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, zmianami strukturalnymi oraz planami wprowadzenia nowych programów profilaktycznych i zdrowotnych, a także ciągłego podnoszenia standardu świadczonych usług dla pacjentów jarosławskiego COM. W zakresie obowiązków zastępcy jest również całość spraw społecznych, w tym m.in. pomoc dla osób z niepełnosprawnościami (także ze środków PFRON), rozwijanie ekonomii społecznej (Centrum Integracji Społecznej, spółdzielnia socjalna), co jest jednym z priorytetów samorządu powiatu jarosławskiego - wyjaśnia Konrad Sawiński. Dodaje, że „zwiększenie obowiązków w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych wynika także z wyjątkowego roku, w którym do szkół średnich prowadzonych przez Powiat Jarosławski, trafią dwa roczniki”.

Czy był układ PSL i PiS z eurowyborami w tle?

Nie potwierdził się sygnał Czytelnika o dealu (umowie) PSL z PiS związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Bożena Gmyrek przez 20 lat była wójtem Rokietnicy. Faktycznie z poparcia PSL. Jednak w ostatnich wyborach samorządowych startowała z listy PiS. Miała dwóch kontrkandydatów, z PSL i lokalnego komitetu. W pierwszej turze zdecydowanie wygrał kandydat PSL Witold Szajny.

Nie potwierdziły się również informacje, że jednym z kandydatów PiS w majowym eurowyborach ma być starostwa jarosławski Tadeusz Chrzan (PiS). Nie znajduje się na liście kandydatów.

Bożena Gmyrek, była wójt Rokietnicy, została zastępcą naczelnika w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.