Bydgoszcz zastosuje się do wszystkich orzeczeń TK. Inne miasta idą jej śladem
Na wczorajszej sesji bydgoscy radni przyjęli stanowisko ws. wyroków Trybunału. Sprawie w najbliższym czasie chce przyjrzeć się wojewoda.
Już w ubiegłym tygodniu radni z Warszawy i Łodzi jako pierwsi zdecydowali, że zamierzają zastosować się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Także tych, które nie zostały opublikowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ich śladem poszedł samorząd Bydgoszczy, który zapowiedział, że utożsamia się z działaniami Łodzi i Warszawy.
- Każda jednostka, która działa w oparciu o przepisy prawa, musi mieć poczucie, że to prawo jest jasne, czytelne i stabilne i takie samo dla wszystkich - mówił nam Michał Sztybel, doradca Rafała Bruskiego.
Wczoraj podobną decyzję podjęli bydgoscy radni. Po burzliwej dyskusji i proteście ze strony PiS stanowisko zostało przyjęte.
„Rada Miasta Bydgoszczy będzie stosowała się przy podejmowaniu uchwał do wyroków Trybunału Konstytucyjnego bez względu na to, czy zostaną one opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” czy nie” - czytamy w piśmie.
W pozostałych miastach regionu dyskusja wokół sprawy z Trybunałem także trwa. Samorząd Inowrocławia wypowiada się w podobnym tonie jak Bydgoszcz.
- Przecież każdy obywatel, a tym bardziej organ władzy musi postępować zgodnie z prawem. O tym, co jest, a co nie jest zgodne z prawem w państwie demokratycznym decydują sądy, a nie organy władzy - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Toruńska rada miasta stanowiska opublikować nie planuje. Jej przewodniczący Marcin Czyżniewski uważa, że jest ona wolna od sporów politycznych. - Dyskusja nad sytuacją prawną wyroków Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji, gdy nie dotyczą one bezpośrednio spraw naszego samorządu, mogłaby zmienić ten stan rzeczy - argumentuje Czyżniewski. - Być może dojdzie do sytuacji, w której kolejny wyrok Trybunału będzie dotyczył kwestii istotnych z punktu widzenia władz samorządowych i wówczas będziemy musieli podjąć decyzję co do jej ważności tak, by można było stosować w praktyce określone przepisy - dodaje przewodniczący.
Ewa Szczepańska, szefowa klubu radnych PO we Włocławku, powiedziała nam, że jej koledzy z partii przygotowują już stanowisko w sprawie stosowania się do wszystkich orzeczeń TK. - Przedstawimy je na najbliższej sesji - mówi.
Decyzji nie podjęli natomiast radni w Grudziądzu. - Na razie nikt nie rozmawiał ze mną na ten temat - twierdzi Arkadiusz Goszka, przewodniczący grudziądzkich radnych.
Stanowiskiem Bydgoszczy zajmie się wojewoda kujawsko-pomorski. - Zostanie ono przeanalizowane pod kątem zgodności z prawem - przyznaje Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody. W tej sprawie Mikołaj Bogdanowicz zwołał na dzisiaj konferencję prasową.