Bydgoszcz wyda ponad cztery i pół miliona złotych na remonty szkół
Modernizacja pomieszczeń, budowa nowych budynków, wyposażanie bibliotek i pracowni przedmiotowych - prace te zakończą się 1 września.
Zgodnie z założeniami reformy oświaty - o czym już wielokrotnie pisaliśmy - miasto musi wyremontować i zmodernizować budynki dawnych gimnazjów oraz przystosować je do potrzeb uczniów szkół podstawowych.
- Koszty wszystkich skutków finansowo-organizacyjnych wprowadzanej reformy oświaty w Bydgoszczy tylko w tym roku wyniosą około 4,5 miliona złotych - przypomina Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.
Pieniądze te zostaną wydane na dostosowanie budynków gimnazjów do potrzeb uczniów szkoły podstawowej, a także przystosowanie obecnie funkcjonujących samodzielnych szkół podstawowych do potrzeb szkoły ośmioletniej (VII i VIII klasa).
- Na inwestycje i niezbędne remonty miasto przeznaczyło ponad milion trzysta tysięcy złotych. Na budowę trzech placów zabaw wydamy około czterysta tysięcy złotych
- mówi Marta Stachowiak.
Miasto kupi również pomoce dydaktyczne i sprzęt, który trafi do pracowni przedmiotowych: chemicznych, fizycznych, geograficznych czy technicznych. Na ten cel przeznaczono ponad dwa miliony złotych.
Ponadto Urząd Miasta Bydgoszczy zlecił zarchiwizowanie dokumentacji likwidowanych jednostek oraz kupił tablice informacyjne i pieczątki. Wydano na to 360 tysięcy złotych.
Wzbogacony też zostanie księgozbiór bibliotek szkolnych o książki, które umożliwią realizację podstawy programowej 8-letniej szkoły podstawowej. Na nowe podręczniki, lektury i inne materiały dydaktyczne przeznaczonych zostanie 150 tysięcy złotych.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach środków 0,4 procent rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej przyznanej na rok 2017 wyodrębniło dofinansowanie na zadania dotyczące skutków reformy edukacji - przypomina Marta Stachowiak. - Dofinansowaniem objęto samodzielne gimnazja oraz gimnazja w zespołach szkół ze szkołami ponadgimnazjalnymi, które od 1 września 2017 przekształcane będą w szkoły podstawowe. W Bydgoszczy jedynie trzy szkoły mogły skorzystać z tego dofinansowania.
Zgodnie z przyjętymi przez MEN kryteriami, miasto otrzymało dofinansowanie na: doposażenie świetlic szkolnych w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne (117 tys. zł), doposażenie pomieszczeń do nauki (170 tys. zł), remonty sanitariatów (ok. 353 tys. zł).
- Dodatkowo, także z rezerwy subwencji, planujemy pozyskać środki na pokrycie skutków wypłat odpraw dla zwalnianych nauczycieli reorganizowanych szkołach. Koszty w tym zakresie zostaną ustalone we wrześniu br., natomiast termin składania wniosku upłynie 13 października - oświadcza Marta Stachowiak.
Warto przypomnieć, że w Fordonie realizowana jest jedna z największych inwestycji oświatowych w Bydgoszczy. Kosztuje blisko 43 mln zł. Dzięki tej placówce uczniowie z północno-wschodniej części Fordonu będą w komfortowych warunkach zdobywać wiedzę.
Gotowa jest już między innymi elewacja od strony wschodniej. Prace trwają natomiast od strony frontowej. Na budynku układany jest tynk oraz okładziny. Wcześniej zadbano o kolorowe blendy ożywiające ściany. Szereg prac wykonywanych jest również przy boiskach, powstają chodniki, drogi dojazdowe i parkingi. Zasadzono już drzewa.